Na co zwrócić uwagę przy wyborze blatu kuchennego?

Blat kuchenny to powierzchnia do zadań specjalnych. To na nim podejmowane są wszelkie kulinarne eksperymenty, począwszy od parzenia kawy, aż po przyrządzanie bardzo skomplikowanych
i wyrafinowanych potraw. Musi więc wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur, wilgoci i detergentów oraz dobrze znosić kontakt z rozmaitymi produktami spożywczymi. Równie istotną kwestię stanowi łatwość utrzymania w czystości.

Dobór odpowiedniego blatu nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla osób mało obeznanych
z tematem. W przypadku problemów warto zasięgnąć porady u fachowca. Architekt wnętrz pomoże znaleźć kompromis pomiędzy estetyką, dopasowaniem do stylistyki kuchni, a funkcjonalnością.

Drewniany blat kuchenny

Doskonała propozycja dla miłośników stylu rustykalnego. Dzięki niemu wnętrze stanie się przytulniejsze. Nawet jeśli jest wykonany z dobrego gatunku drewna (dębowego, bukowego, mahoniowego), wymaga sporej ostrożności w działaniu, właściwej pielęgnacji oraz konserwacji. Wilgoć i zabrudzenia muszą być usuwane na bieżąco, zanim wnikną w strukturę drewna. Taki blat wymaga olejowania, przynajmniej dwa razy w roku. W przeciwnym wypadku zacznie wysychać oraz pękać.

Laminowany blat kuchenny

To jedno z bardziej popularnych rozwiązań, głównie z uwagi na dużą dostępność, szeroką ofertę wzorów i kolorów oraz niezbyt wygórowaną cenę. Takie blaty ładnie prezentują się w kuchni. Jednak mają tę wadę, że są podatne na zarysowania, a wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej powierzchni.

Granitowy blat kuchenny

Blaty tego typu są ostatnio szalenie modne. Wspaniale podkreślają elegancki charakter wnętrza, a do tego mają najlepsze parametry techniczne, dzięki którym są praktycznie niezniszczalne. Można je użytkować przez wiele lat, bez obaw o uszkodzenie lub choćby pogorszenie ich walorów wizualnych. Wiele osób jako wadę marmurowych blatów postrzega ich cenę. Fakt, iż są trudne do obróbki i zimne w dotyku. Z tego powodu nie przypadną do gustu fanom ciepłych, nastrojowych aranżacji.

Szklany blat kuchenny

Dosyć oryginalny pomysł na wystrój kuchni. Bez wątpienia zachwyci osoby lubiące niepowtarzalne rozwiązania. Szklane blaty są wykonywane na indywidualne zamówienie. Można zdecydować się na wariant matowy lub połyskujący. Równie duża dowolność panuje w obszarze kolorystyki. Takie powierzchnie wyróżniają się ogromną wytrzymałością wobec działania wszelkich środków mogących pogorszyć ich wygląd i funkcjonalność.

Kompozytowy blat kuchenny

Kompozyt to nic innego jak surowiec stanowiący połączenie naturalnych żywic epoksydowo
– akrylowych. Wykonany z niego blat pod względem trwałości zbliża się do tych z górnej półki, czyli blatu marmurowego i szklanego. Z tą tylko różnicą, że w jego akurat przypadku zagrożenie stanowią wysokie temperatury. Dlatego należy wystrzegać się ustawiania na nim rozgrzanych naczyń. A także pamiętać, aby część blatu znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, starannie zabezpieczyć przy użyciu taśmy termoizolacyjnej.

2019-10-03T10:35:05+02:0023.05.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ