Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Idealne kuchnie na wymiar

Każdemu z nas marzy się duża kuchnia  o regularnym kształcie, która zaoferuje nam możliwość wcielenia w życie każdego aranżatorskiego zamysłu. Na ogół niestety pomieszczenie, którym dysponujemy, trochę nas w tym obszarze ogranicza.

Kuchnia na poddaszu to rzadko spotykane rozwiązanie. Na ogół występuje w mieszkaniach okupujących ostatnie piętra zabytkowych kamienic, domach starego typu oraz tych, które zamieszkiwane są przez dwie rodziny, co z automatu skutkuje koniecznością stworzenia dodatkowego pomieszczenia kuchennego.

kuchnia na poddaszu

Zaprojektowanie idealnej kuchni na poddaszu to nie lada wyzwanie

Kuchnia na poddaszu może być praktyczna

Doświadczony specjalista będzie w stanie okiełznać nawet bardzo trudne skosy. Stworzy taki projekt, dzięki któremu kuchnia będzie nie tylko urokliwa, ale i szalenie funkcjonalna. Sukces całego przedsięwzięcia to wypadkowa takich czynników jak: konstrukcja budynku, doświadczenie
i wyobraźnia projektanta oraz innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na maksymalnie efektywne rozplanowanie dostępnej przestrzeni.

Właściwa ocena potencjału skosów

Najważniejszą kwestię, którą architekt wnętrz musi wziąć pod uwagę podczas tworzenia planu aranżacji kuchni na poddaszu, stanowi wysokość ściany kolankowej, czyli zewnętrznej ściany, dobudowanej na ostatniej kondygnacji budynku, celem podniesienia dachu. Im wyższa jest owa ściana, tym więcej miejsca, które można będzie wykorzystać do stworzenia zabudowy. Równie istotny jest kąt nachylenia dachu. Jeśli nie jest on zbyt stromy, będzie dużo przestrzeni do zagospodarowania.

Praktyczna kuchnia na wymiar

Najbardziej obiecująca konfiguracja to wysoka ściana kolankowa oraz niski skos. W takich warunkach można pozwolić sobie na stworzenie w tym miejscu kuchennej zabudowy. To zabieg o tyle korzystny, że jest ono dosyć dobrze nasłonecznione, przez co wykonywanie rozmaitych prac kuchennych będzie bardziej komfortowe.

Wielu projektantów podpowiada wbudowanie w taki skos lamp LED. Taki trik nie tylko podniesie wygodę użytkowania blatu roboczego, ale również optycznie powiększy ten kąt i zapewni ciekawy efekt wizualny.

Jest tylko jeden warunek, jeśli chodzi o umieszczenie blatów w tym miejscu – ściana kolankowa powinna być co najmniej 20 cm wyższa, niż strefa robocza. Tylko wówczas takie meble na wymiar będą dobrze służyły. W przeciwnym wypadku trzeba będzie przemyśleć inny scenariusz. Zamiast klasycznej zabudowy w kształcie litery L, rozważyć możliwość zbudowania kuchennej wyspy na środku pomieszczenia.

Inne pomysły na wykorzystanie stromych skosów

W sytuacji, gdy skos nie zapewnia wystarczającej ilości miejsca do instalacji blatów, można go będzie wypełnić półkami. Montowanie szafek bezpośrednio na skosie czysto potencjalnie jest możliwe, ale dosyć karkołomne. Wykonane na specjalne zamówienie półki na wymiar idealnie wypełnią istniejącą lukę. Jeśli ich montaż zostanie przeprowadzony przy użyciu solidnych wkrętów i zawiasów, będą
w stanie utrzymać nawet spory ciężar.

Pod takim skosem można także stworzyć kącik jadalny. Wstawić stół i krzesła albo chociaż szafkę
z wysuwanym blatem.

2019-10-03T10:35:04+02:0019.09.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ