Zabudowa pralki w łazience

Dla przeciętnego mieszkańca bloku pralnia urządzona w odrębnym pomieszczeniu jest niedostępnym luksusem. Nawet w nowoczesnym budownictwie łazienka nadal jest tym miejscem, w którym najczęściej ustawiana jest pralka. Przez długie lata nie podejmowano prób atrakcyjnego wkomponowania jej do wystroju. Z chwilą, gdy dynamiczny rozwój branży wnętrzarskiej doprowadził do zwiększenia możliwości w zakresie aranżacji łazienek, zabudowa pralki stała się powszechnie stosowanym rozwiązaniem.

projekt łazienki od smart design

Szczegółowe pomiary, a dostępne opcje

Najbardziej komfortowa sytuacja to ta, w której architekt przewiduje taką konstrukcję, przygotowując projekt łazienki. Wówczas najłatwiej jest ją zgrać z pozostałymi elementami wystroju. Włączenie zabudowy pralki do istniejącej już konfiguracji wymaga większej kreatywności.

Projektanci opracowali wiele ciekawych sposobów na ukrycie pralki w łazience. Który z nich sprawdzi się najlepiej, jest ściśle uzależnione od metrażu i kształtu pomieszczenia. Spore znaczenie ma instalacja wodno-kanalizacyjna. Bez generalnego remontu możliwości znalezienia innej lokalizacji dla pralki są mocno ograniczone. Istotna jest również sama konstrukcja urządzenia. Większe pole manewru oferują modele ładowane od frontu. Te ładowane od góry są węższe, a przez to bardziej ustawne, ale trudniej jest zamaskować ich obecność we wnętrzu. Jeśli zakup tego urządzenia jest dopiero w planach, warto mieć ten aspekt na uwadze.

Pralka schowana pod blatem

Zabudowa, w której pralka ukryta jest pod blatem, wymaga odpowiedniej ilości wolnego miejsca obok umywalki. Taka przestrzeń powinna uwzględniać ruchy urządzenia podczas wirowania, czyli około 2 cm z każdego boku. Ciasne ustawienie może doprowadzić do uszkodzenia jego lub mebli. Są także pewne wymogi dotyczące samej pralki. Powinna ona mieć ładowność nieprzekraczającą 5-6 kg i maksymalną wysokość równą 85 cm. Blaty łazienkowe montowane są na ogół na poziomie 90 cm, gdyż gwarantuje on komfortowe korzystanie z umywalki.

projekt łazienki z pralką w zabudowie – od smart design

Pralka w szafce

Pralkę można zasłonić nie tylko od góry, ale i od frontu. Taka propozycja przypadnie do gustu osobom pragnącym stworzyć zabudowę umożliwiającą całkowite jej ukrycie, co korzystnie wpłynie na estetykę aranżacji łazienki. Klasyczne uchylne drzwiczki sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Nie można dopuścić do sytuacji, w której po ich otworzeniu zabraknie miejsca do swobodnego przemieszczania. Ten problem można wyeliminować poprzez zainstalowanie drzwi przesuwnych. Jest też kwestia właściwej wentylacji. Są opinie, że wystarczy uchylenie drzwiczek po zakończonym praniu. Zapobiegliwi mogą zdecydować się na ażurowy, półprzepuszczalny front gwarantujący dobrą cyrkulację powietrza.

pralka i suszarka w jednym miejscu – projekt łazienki od smart design

Osobna zabudowa pralki

W przypadku braku warunków do zabudowania pralki blatem zintegrowanym z miejscem na umywalkę, można stworzyć szafkę lub choćby miejsce pod blatem w innej części pomieszczenia. Najważniejsze, aby taka łazienkowa zabudowa na wymiar tworzyła zgrany komplet z resztą mebli. W takim układzie wystrój będzie miły dla oka, schludny i uporządkowany.

2019-11-15T14:15:02+01:0015.11.2019|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ