Jak wykończyć ścianę nad kuchennym blatem?

Wykończenia ścian w kuchniach na wymiar

Przestrzeń pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami to dosyć trudny temat. Bliskie sąsiedztwo blatu kuchennego sprawia, że ten wydawałoby się niepozorny fragment ściany, wysuwa się na pierwszy plan. Co wcale nie oznacza, że aranżując ten obszar, należy mieć na uwadze tylko względy estetyczne. Zastosowane rozwiązania powinny być również trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości. No
i ostatnia kwestia, choć nie mniej istotna, czyli koszty. Które spośród dostępnych na rynku propozycji powinny rozważyć osoby, którym opatrzyły się zwykłe kafelki, farba oraz tapeta?

Jak wykończyc scianę w kuchni na wymiar

Kuchnie na wymiar – wykończenia

Szlachetny kamień – aby twoja kuchnia była bardziej elegancka

Naturalny kamień do najtańszych materiałów nie należy, jednak pięknie prezentuje się na ścianie,
jest trwały i praktyczny. Najbezpieczniej jest wybrać gładki, odporny na działanie związków chemicznych i tłuszczu granit. Marmur wygląda wyśmienicie, ale ma tę wadę, że jest podatny na zaplamienie. Przed położeniem w kuchni należy go odpowiednio zaimpregnować. Podobnie sprawa miewa się z porowatym trawertynem. Wymaga starannego polerowania oraz wypełnienia wszelkich luk specjalną masą. Kamień jest ciężki, dlatego musi być rzetelnie zamontowany. Dobrą alternatywę stanowią forniry kamienne. Mają właściwości kamienia, ale są lekkie i przykleja się je jak zwykłe płytki.

Surowa cegła – klasyka nie tylko w salonie

Kilka rzędów cegieł nad kuchennym blatem ożywi wnętrze. Jednak ten materiał również wymaga starannego zabezpieczenia. Niezłym zamiennikiem są klinkierowe płytki imitujące cegłę. Nadal jednak pozostaje kwestia spoin, w których będzie osadzał się brud. Wiele osób stawia na kompromis, czyli pokrycie ceglanej ściany taflą szkła. Tyle że nie będzie już tej chropowatej faktury, która dodaje uroku temu rozwiązaniu.

Połyskująca blacha a nowoczesna kuchnia

Ten pomysł sprawdzi się w kuchniach utrzymanych w industrialnej stylistyce. Blacha nad kuchennym blatem jest chwytem zaczerpniętym z dobrych lokali gastronomicznych. Nakłada się ją na ścianę w dużych arkuszach, co sprzyja zachowaniu higienicznej czystości. Jest odporna na działanie wilgoci, kwasów, wysokich temperatur. Są jednak minusy takiego rozwiązania. Jak na lustrzanej tafli widać na niej wszelkie zabrudzenia. Poza tym odbija światło, co na dłuższą metę może być męczące.

Największą popularnością cieszy się blacha ze stali szlachetnej i aluminium. Ostatnio coraz modniejsza staje się także blacha miedziana. Najchętniej wybierana jest ta gładka, polerowana na wysoki połysk. Prezentuje się naprawdę spektakularnie, ale każdy kontakt z jej powierzchnią pozostawia ślad. Osoby, które wyżej cenią walory praktyczne, powinny zdecydować się na wariant
o satynowym wykończeniu.

Uniwersalne szkło w kuchni

Szkło jest materiałem stosunkowo wytrzymałym i łatwym do wyczyszczenia. To o lśniącej powierzchni stanowi idealne rozwiązanie do małych kuchni, gdyż powiększy je optycznie. Szkło mleczne jest szalenie neutralne. Będzie dobrze sprawowało się w kuchni połączonej z salonem. Bezbarwne pięknie wyeksponuje fakturę ściany, natomiast kolorowe znakomicie podkreśli charakter stworzonej aranżacji.

2019-10-03T10:35:05+02:0003.09.2018|