Ultimate Gray oraz Illuminating – kolory, którym warto przyjrzeć się bliżej

Pantone Color Institute na kolor roku 2021 wybrał Illuminating (13-0647) i Ultimate Grey (17-5104). Nie jest to pierwszy raz, gdy wyselekcjonował on dwa odcienie. W 2016 roku za jego decyzją prym wiodły kolory Rose Quartz oraz Serenity. Jakie znaczenie mają wskazania Pantone? I dlaczego w bieżącym roku postawił on na duet żółci i szarości?

Kolory roku 2021 według Pantone

Amerykański Pantone Color Institute cieszy się opinią światowego autorytetu w dziedzinie kolorów. Ich typowaniem zajmuje się od 1963 roku. Wybór kolorów przez Pantone poprzedzony jest dogłębną analizą aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, a także trendów panujących w świecie szeroko rozumianego designu.

Illuminating to ciepła, słoneczna żółć, niosąca optymizm i nadzieję na lepsze jutro. Ultimate Grey to spokojna szarość budząca skojarzenia ze skałami i kamieniami na plaży, które trwają mimo upływu lat, wszelkich przeciwności. Barwa ta ma być dla nas jak solidny fundament – dawać oparcie oraz siłę.

Kolor roku Pantone i jego wpływ na projektowanie, aranżację wnętrz

Na decyzję Pantone z niecierpliwością czekają designerzy, jak również architekci wnętrz. Ten wybór niejako w sposób symboliczny wyznacza wizualne trendy na kolejne 12 miesięcy. Zdaniem Laurie Pressman – wiceprezes Pantone Color Institute:

Społeczeństwo nadal postrzega kolor jako krytyczną formę komunikacji oraz sposób symbolizowania myśli i pomysłów, wielu projektantów i marek przyjmuje język koloru, aby angażować się i łączyć”.

Jak istotna jest opinia firmy Pantone, widać po natychmiastowych reakcjach tych największych i najbardziej wpływowych. Powstało wiele ubrań, butów, a także mebli oraz akcesoriów do domu w tych kolorach.

Ultimate Gray oraz Illuminating we wnętrzach

Spokojną szarość łatwo jest umieścić w aranżacjach. Architekci wnętrz chętnie nią operują, gdyż znakomicie odnajduje się ona we wciąż szalenie modnych, minimalistycznych klimatach. Po drodze jest jej także z prostą i szykowną nowoczesnością. Kolor szary może spowijać bryły mebli skrzyniowych oraz tapicerowanych, a także ściany, podłogi.

Ciemniejsze odcienie szarości na ścianach sprawiają, że pomieszczenia zyskują elegancki rys. W takim układzie podłoga i sufit powinny pozostać jasne, aby wystrój nie wyglądał zbyt ciężko, posępnie. Gdy projekt wnętrza przewiduje duże nasycenie tego koloru, wrażenia monotonii pozwala uniknąć operowanie różnymi jego odcieniami. Taki zabieg dodaje aranżacji głębi oraz czyni ją ciekawszą wizualnie.

Szarość wspaniale koresponduje z metalami o srebrnym lub złotym połysku. Takie wykończenie mebli, lamp i dodatków jest jak najbardziej mile widziane. Ta barwa ma w sobie szlachetność, którą świetnie podkreśla lśniące szkło oraz marmur.

Słoneczna żółć jest kolorem nieco bardziej wymagającym. Najlepiej będzie sprawować się w połączeniu z bielą, szarością, drewnem o jasnym zabarwieniu. Takie zestawienia tworzą wnętrza ciepłe, przytulne, przepełnione dobrą energią.

Architekci wnętrz chętnie przemycają kolor żółty na tapicerce mebli wypoczynkowych. Wspaniale współgra on z miękkim, przyjemnym w dotyku welurem. Żółć w takim wydaniu z dużym powodzeniem może zaistnieć w aranżacji sypialni, salonu, pokoju dziecięcego, a nawet przedpokoju.

W wersji zachowawczej w kolorze żółtym mogą być utrzymane jedynie dekoracyjne poduszki urozmaicające bryłę mebla. Odważniejsi mogą zdecydować się na sofę, kanapę albo designerski fotel w całości zachowany w tym energetycznym kolorze. Taki akcent podziała na wystrój pomieszczenia ożywczo, ale nie zakłóci jego stylowego charakteru.

Kolor szary z łatwością odnajdzie się w łazience oraz kuchni. Coraz więcej gotowych kompletów mebli kuchennych ma blaty i korpusy wykończone szarością polakierowaną na szykowny mat. Dobrą alternatywą jest kuchnia na wymiar, w której samodzielnie można decydować o wyglądzie mebli.

Szara zabudowa wyśmienicie będzie prezentować się w kuchni otwartej na salon. Gdzie w takiej aranżacji znaleźć miejsce dla żółci? Można umieścić ją na kloszu lampy oświetlającej blat lub obiciach krzeseł ustawionych przy stole w jadalni. Ten kolor ma w sobie dużo wyrazu. Będzie widoczny, nawet jeśli pojawi się pod postacią akcentów.

Według Pantone Color Institute duet złożony z szarości oraz żółci ma dużą siłę oddziaływania, a przy tym stanowi idealną odpowiedź na panujące nastroje i społeczne oczekiwania. Daje on poczucie bezpieczeństwa, podnosi na duchu. Może podczas planowania zmiany aranżacji mieszkania warto się nim zainspirować?

2021-10-12T13:07:06+02:0012.10.2021|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ