Sekrety rosnącej popularności stylu japandi

Japandi to połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Pasjonatom aranżacji wnętrz można przybliżyć tę estetykę, posługując się stwierdzeniem, że oscyluje ona pomiędzy hygge i wabi sabi. Laikom przemówi do wyobraźni opis japandi jako umiłowania do prostoty, funkcjonalności, piękna natury oraz domowego ciepła.

projektowane wnetrz bydgoszcz

W tym stylu nie ma miejsca dla nadprogramowych elementów wyposażenia. Jest tylko to, co znajduje zastosowanie na co dzień. Dyscyplina i oszczędność typowa dla japandi przekłada się także na stosowaną w nim paletę barw. Tworzy ją biel oraz różne odcienie beżu i brązu. Przy mniej rygorystycznym podejściu można włączyć do wystroju delikatne szarości, a nawet jasne, przygaszone odcienie pudrowego różu, błękitu, zieleni.

Drewno w aranżacjach zachowanych w tej stylistyce jest wszechobecne. Ten szlachetny materiał nie tylko podnosi klasę wystroju, ale również wypełnia go ciepłem oraz podkreśla jego więź z naturą. Z drewna wykonane są wszystkie meble, dodatkowo pojawia się ono na podłodze oraz ścianach w postaci różnego rodzaju okładzin, paneli.

Charakterystyczne dla japandi są ażurowe panele lamelowe, czyli ścianki złożone z pionowo ułożonych drewnianych lub drewnopodobnych listewek. Świetnie sprawdzają się one jako przepierzenie, a przy okazji ozdoba.

projektowane wnetrz bydgoszcz

Styl japandi wysoko ceni światło i przestrzeń, naturalne materiały (drewno, bambus, wiklina, rattan, trawa morska, bawełna, len), mistrzowską precyzję wykonania przedmiotów, dobrze przemyślane, interesujące formy. Tu liczy się jakość, a nie ilość.

Ten styl łatwej jest wprowadzić w apartamentach i domach. W przypadku mieszkań w bloku projektanci chętnie operują pionowymi liniami, by podnieść optycznie sufit, dobrze doświetlają pomieszczenia i na miarę możliwości znoszą stałe podziały pomiędzy nimi na rzecz prowizorycznych przepierzeń.

Jeśli chodzi o meble, w aranżacjach japandi najlepiej sprawują się zamknięte moduły. Im więcej przedmiotów uda się w nich schować, tym bardziej uładzona i harmonijna będzie wydawała się przestrzeń mieszkania. Szafy powinny być wyposażone w drzwi przesuwne, zaś zamykane szafki w gładkie, pozbawione uchwytów fronty.

projektowane wnetrz bydgoszcz

Architekci wnętrz chętnie sięgają po ławki, szezlongi i taborety, które świetnie współgrają z tą naznaczoną japońskimi wpływami estetyką. Znakomitą propozycję stanowią plecione z rattanu lub wikliny fotele. Dobrze się w nią wpiszą meble tapicerowane osadzone na drewnianych nóżkach. Oby tylko nie zdobiły ich przeszycia i pikowania. Japandi to pochwała prostoty.

Dekoracją we wnętrzach japandi stanowią designerskie lampy oraz meble o miękkich, opływowych kształtach. Chętnie stosowanym w nich rozwiązaniem są parawany shoji składające się z papieru i drewnianej ramy. Generalnie papier ryżowy jako materiał na klosze lamp i różnego rodzaju przesłon jest mile widziany. Rozprasza on światło, tworzy nastrój.

Klimat we wnętrzach budują ceramiczne naczynia, wszelkiego rodzaju plecionki (makatki, dywaniki, kosze), drewniane rzeźby oraz rośliny. Mogą to być drzewka bonsai, paprocie, a także suszone gałęzie i trawy.

projektowane wnetrz bydgoszcz

Każdego dnia jesteśmy bombardowani całą masą bodźców, walczymy z brakiem czasu i natłokiem zajęć. Wcześniej ukojenia szukaliśmy w bliskim kontakcie z naturą. Teraz zmuszeni jesteśmy do szukania go w czterech ścianach własnego domu. Wnętrza w stylu japandi są niczym spokojna oaza. Często mówi się o nich, że są wymarzone do mieszkania. I to jest właśnie sekret tak dużego powodzenia tego stylu.

 

2022-03-15T12:12:58+01:0015.03.2022|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ