Jak rozmieścić meble w małym salonie?

Pokój dzienny to miejsce do oglądania TV, relaksu z książką w ręku, zabaw z dziećmi, wspólnego spożywania posiłków oraz spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Mnogość pełnionych przez niego funkcji sprawia, iż jest on jednym z chętniej użytkowanych pomieszczeń w całym domu.

Salon powinien kojarzyć się z przyjemnością i relaksem. A o nich wbrew pozorom nie decyduje ilość czy rodzaj mebli, ale ich rozmieszczenie. Jeśli jest ono korzystne, dobrze przemyślane, stanie się on tym wnętrzem, wokół którego będzie toczyło się rodzinne życie.

Czym sugerować się planując układ sprzętów?

Funkcjonalna aranżacja pokoju dziennego to taka, w której meble są pogrupowane pod względem swojej przynależności do każdej ze stref. Równie istotne jest, aby poszczególne elementy jego wyposażenia nie kolidowały z ciągami komunikacyjnymi, gdyż to odbierze swobodę poruszania się po pokoju, co na dłuższą metę będzie źródłem wielkiego dyskomfortu.

Przebieg tras komunikacyjnych w pokoju wyznacza usytuowanie drzwi. Można je schematycznie rozrysować na kartce. Wówczas będzie wiadomo, w jaki sposób rozplanować rozkład poszczególnych stref.

Priorytety

W niewielkim salonie należy ograniczyć ilość mebli do rozsądnego minimum. Jak to zrobić? Trzeba określić, która funkcja jest dominująca dla tego pomieszczenia. Strefa wypoczynkowa, a może kącik jadalny? Można wybrać jedną najważniejszą lub dwie, które zdają się mieć największe znaczenie i to właśnie na nich się skoncentrować.

Schematy aranżacyjne umeblowania salonu

Architekci wnętrz posługują się ogólnymi wzorami rozstawienia mebli, które następnie dopasowują do warunków panujących w pomieszczeniu. Jego wielkości oraz kształtu. Stanowią one dobry punkt wyjścia do dalszego planowania wystroju.

Relaks ponad wszystko

W takim schemacie meble składające się na strefę wypoczynkową skupiają się wokół punktu centralnego, którym na ogół jest telewizor, choć równie dobrze może nim być kominek lub malowniczy widok za oknem. Korzystnie jest naprzeciwko niego ustawić kanapę. Po jej bokach można umieścić fotele, pufy lub inne siedziska. Ważne, aby każdy mebel był zwrócony w stronę punktu, który w tej aranżacji jest najistotniejszy.

Miejsce spotkań towarzyskich

Jeśli salon ma być miejscem przyjaznym dla gości, poszczególne elementy kompletu wypoczynkowego powinny być ułożone w okrąg. W środku może znajdować się ława bądź niewielki stolik kawowy. W takiej sytuacji wszystkie skupione wokół niego osoby zachowają kontakt wzrokowy, co będzie sprzyjać prowadzeniu konwersacji.

Salon urządzony z myślą o dzieciach

Aby stworzyć w salonie kącik dla pociech, nie trzeba żadnych szczególnych zabiegów. Wystarczy skrawek wolnej przestrzeni oraz miękki dywan. Warto taką strefę
dziecięcych zabaw choćby w prowizoryczny sposób oddzielić od reszty salonu. Rolę przegrody może odgrywać stolik lub kanapa. W takich okolicznościach dobrze jest postarać się o przynajmniej jeden mebel, w którym można będzie później schować zabawki. Dzięki temu do pokoju dziennego nie wkradnie się nieład.

2019-10-03T10:35:05+02:0014.08.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ