Na przekór utartym schematom, czyli pomysłowe łóżko na środku sypialni

Zgodnie z Feng Shui łóżko powinno być umiejscowione w centralnej części sypialni, z wezgłowiem przylegającym do ściany. Taki układ ma zapewnić przepływ dobrej energii w pomieszczeniu. Nie należy natomiast ustawiać go pomiędzy drzwiami, a oknem, gdyż na tej linii kursuje zbyt dużo energii, co mogłoby wpłynąć na pogorszenie jakości nocnego wypoczynku.

Architekci wnętrz z kolei podpowiadają, że jego ułożenie powinno być uzależnione od metrażu
i rozkładu wnętrza. Priorytetem jest łatwy dostęp do posłania, zwłaszcza gdy śpi na nim para. Rozkład, w którym jednym bokiem dotyka ściany, może być korzystny tylko w sytuacji, gdy spoczywa na nim jedna osoba. Jeśli jest to możliwe, nie należy ustawiać go tyłem do wejścia, gdyż może to zaburzać poczucie bezpieczeństwa, które jest potrzebne także podczas snu.

W praktyce warunki w wielu pomieszczeniach są na tyle specyficzne, iż wydaje się, że układ łóżka
w sypialni jest niejako odgórnie narzucony. Tymczasem są inne możliwości, tylko sztampowe myślenie sprawia, że nie są one brane pod uwagę.

Kreatywny i śmiały projekt

Dobrze jest, gdy łóżko zagłówkiem styka się ze ścianą, ale nikt nie powiedział, że nie może być ona prowizoryczna a w dodatku umiejscowiona na środku pokoju. To bardzo nowatorskie podejście do tematu, ale ma spore szanse na sukces. Zwłaszcza w długich i wąskich sypialniach oraz tych wyjątkowo dużych, przestronnych. Z całą pewnością jest to bardzo interesująca opcja, warta rozważenia.

Plusy?

  • Dodatkowa przestrzeń po stronie zagłówka, która w typowym rozkładzie niestety jest spisana na straty.

  • Możliwość dojścia do łóżka z każdej strony.

  • W takiej konfiguracji możliwe jest ulokowanie posłania naprzeciw okna, co z kolei zagwarantuje piękny widok po przebudzeniu.

  • Optyczne powiększenie przestrzeni oraz lepsze jej zagospodarowanie.

  • Oryginalna aranżacja sypialni, którą nie każdy może się pochwalić.

Meble na wymiar

Jeśli łóżka o standardowych rozmiarach uniemożliwiają wprowadzenie takiego zamysłu w życie, zawsze można wykonać posłanie na indywidualne zamówienie. W takiej sytuacji dobrze jest wziąć pod uwagę model na wysokiej podstawie, w której może być ukryty pojemnik na pościel i dodatkowo półka na książki lub schowek na różne drobiazgi.

Przesłona gwarantująca dodatkowe miejsce do magazynowania

Osoby dysponujące większym budżetem mogą zlecić wykonanie łóżka na wymiar, wyposażonego
w odpowiednio wysokie i szerokie wezgłowie. Będzie dzieliło przestrzeń oraz zapewniało poczucie intymności podczas snu. Za nim można ustawić biurko, ażurową półkę lub toaletkę. Brak naturalnego światła w tym miejscu można zrekompensować poprzez zainstalowanie oświetlenia miejscowego.

Taki dzielnik wcale nie musi być połączony z łóżkiem. Może być nim szafa na ubrania, która do tej pory stała pod ścianą lub pakowna komoda. Idealnie, jeśli będzie ona na tyle rozłożysta, aby dawać oparcie szafkom nocnym usytuowanym po obu stronach łóżka. Wówczas cała kompozycja będzie nie tylko praktyczna, ale również harmonijna, dobrze przemyślana.

2019-10-03T10:35:04+02:0007.11.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ