Projektowanie nowoczesnych przestrzeni biurowych

Współczesne powierzchnie biurowe powinny być nie tylko w pełni funkcjonalne, ale również motywujące oraz inspirujące dla pracowników. Istotną rolę na tym polu odgrywa styl, kolorystyka, a także tworzące odpowiedni klimat światło. Z punktu widzenia pracodawcy taka przestrzeń powinna być również elastyczna i otwarta. Umożliwiać szybką, bezproblemową rekonfigurację, a nawet rozbudowę. Naturalnie jej koncepcja musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.

Open space – otwarta powierzchnia biurowa

Ten typ aranżacji pozwala na jak najlepsze zagospodarowanie każdego skrawka dostępnej powierzchni oraz szybką zmianę układu, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Daje pracownikom możliwość swobodnego poruszania się i wchodzenia w interakcje. Ma także tę zaletę, że generuje stosunkowo niskie koszty związane z wynajmem, utrzymaniem i eksploatacją. A to sprawia, że ten model urządzania biura należy obecnie do jednych z popularniejszych i chętniej realizowanych.

Projektowanie biura tego typu zmierza do usunięcia trwałych podziałów na rzecz tych prowizorycznych, dzielących przestrzeń na ciągi komunikacyjne oraz strefy robocze przeznaczone do pracy indywidualnej i grupowej. Mogą one być odgrodzone niskimi ściankami, a także szafami, regałami, a nawet kwiatkami. W bliskim sąsiedztwie stanowisk pracy nieodzowne są tzw. energy points, czyli miejsca, w których można zaparzyć kawę, bez konieczności udawania się do kuchni. Oderwać się na chwilę od swoich zajęć. Do dłuższego relaksu przeznaczone są strefy chill out wyposażone w miękkie siedziska, bujaki oraz hamaki, w których można wyciszyć się i odpocząć.

Projekt biura dopasowany do potrzeb jego użytkowników

Badania dotyczące satysfakcji pracowników w miejscu pracy pokazują, że przeważająca większość skarg zgłaszanych przez personel dotyczy hałasu. A to dowodzi, że wbrew pozorom to nie sposób aranżacji tej przestrzeni, a panująca w niej akustyka jest największym wyzwaniem dla architekta wnętrz podczas tworzenia projektu biura.

Jak zadbać o właściwą akustykę?

Projektant pracujący nad taką koncepcją powinien skupić się na wyszukaniu rozwiązań zmierzających do ograniczenia zakłóceń akustycznych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Stanowiskami pracy, a ciągami komunikacyjnymi. Stanowiskami pracy, a obszarami nieformalnych spotkań.

Dobrym pomysłem jest wydzielenie stref oraz podstref akustycznych przy użyciu takich elementów jak sufity wolnowiszące lub podwieszane, panele oraz ekrany nabiurkowe, bądź wolnostojące o właściwej wysokości. Ważne, aby architekt wnętrz trafnie dobrał nie tylko rodzaj materiałów dźwiękochłonnych, ale również ich specyficzne parametry, a także ilość, formę oraz umiejscowienie.

Podczas projektowania nowoczesnej przestrzeni biurowej pomocna będzie polska norma PN-B-02151-4 oraz międzynarodowa norma PN-EN-ISO 3382-3.

Warto pamiętać, że zastosowane rozwiązania, aby były skuteczne, muszą mieć kompleksowy charakter. Podczas pracy nad odpowiednią akustyką w biurze znaczenie ma każdy element, w tym także dobór mebli. Na tym obszarze najlepiej sprawdzą się sofy i fotele mające formę kapsuły.

2019-10-03T10:35:03+02:0015.04.2019|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ