Planowanie oświetlenia w kuchni

Właściwie dobrane oświetlenie zwiększa efektywność pracy oraz komfort przebywania w kuchni. Przy jego użyciu można zbudować odpowiedni klimat, wpłynąć na postrzeganie oraz podkreślić walory wystroju tego wnętrza.

Klasyczna lampa wisząca, a może nowoczesne oświetlenie sufitowe?

Podstawę stanowi oświetlenie główne zwane również ogólnym, umożliwiające zyskanie orientacji w pomieszczeniu, dlatego jego włącznik powinien znajdować się tuż przy wejściu. Przyjęło się, że musi dostarczać ono mocne, jasne światło. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że nie będzie to jedyny punkt świetlny, bez problemu można zdecydować się na model dający lekko rozproszone światło. W ten sposób kuchnia będzie wydawała się cieplejsza, przytulniejsza.

oświetlenie nad wyspą – projekt smart design

Pojedyncza lampa wisząca skupia światło w jednym miejscu, a więc nie jest w stanie doświetlić całego wnętrza w sposób równomierny. Z tego powodu korzystnie jest zdecydować się na wariant kilkupunktowy. Projektanci polecają nowoczesne lampy sufitowe osadzone na podłużnych szynach. Długość listew, a także ilość i gęstość rozstawienia oprawek jest uzależniona od planu kuchni oraz sposobu jego aranżacji. W wielu modelach klosze są zamontowane w sposób, który umożliwia samodzielną zmianę ich pozycji, a co za tym idzie swobodnego regulowania strumienia padania światła.

Projekt oświetlenia kuchni

W przypadku podwieszanych sufitów dobrym wyborem będzie punktowe oświetlenie LED. Jest ono bardzo dyskretne, a do tego energooszczędne. Podczas planowania jego rozmieszczenia warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Tego typu oprawy instalowane są na stałe. Każda pomyłka może skutkować obecnością zaciemnionych kątów, czego w późniejszym czasie nie będzie można skorygować w sposób bezinwazyjny.

Oświetlenie miejscowe zwane także funkcyjnym

Nieodzownym elementem każdej kuchennej aranżacji jest oświetlenie miejscowe, działające niezależnie od głównego. Doświetla ono obszary o kluczowym znaczeniu. Należy do nich stół, przy którym spożywane są posiłki, nierzadko również przyrządzane. Blat roboczy, kuchenka, zmywak. Półwysep, barek lub wyspa, jeśli takowe istnieją. W tych miejscach toczy się większość prac oraz chętnie gromadzą się domownicy, dlatego zasługują one na szczególne traktowanie.

Jaką lampę zainstalować nad stołem kuchennym?

Nad okrągłym stołem można umieścić pojedynczą lampę z zabudowanym kloszem. Generowane przez nią światło skoncentruje się na blacie, bez rozchodzenia się na boki. Pozwoli to na stworzenie intymnej atmosfery oraz podkreśli podział na strefy. Przydatna jest możliwość regulacji długości przewodu, zgodnie z zasadą – im większy blat, tym krótszy zwis.

W przypadku prostokątnego stołu lepiej sprawdzą się dwie lub trzy identyczne lampy bądź oświetlenie składające się z poprzecznej ramy, na której zainstalowanych jest kilka punktów świetlnych.

Doświetlanie kuchennych blatów

Podczas doświetlania blatu roboczego dobrze sprawują się LED-y umieszczone w otworach wyciętych w spodniej części górnej zabudowy kuchennej. Jeśli projekt kuchni jej nie przewiduje, można posiłkować się lampami na szynach lub pojedynczymi spotami. Odległość między poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić od 40 do 60 cm.

2019-10-03T10:35:02+02:0023.07.2019|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ