Pełne stylu amerykańskie wnętrza

Mocno odbiegają od przyjętych u nas standardów, pod względem układu funkcjonalnego pomieszczeń, jak również elementów wykończenia i wyposażenia. Od lat obserwujemy je w filmach oraz serialach, z zafascynowaniem, ale i poczuciem, że są daleko poza naszym zasięgiem. Ten styl jest tak różnorodny, jak kraj, z którego się wywodzi. Występuje w wielu odmiennych wcieleniach. Można jednak wyodrębnić kilka cech wspólnych dla każdego z nich i kierując się nimi stworzyć stylowy wystrój, na miarę słynnego amerykańskiego snu.

projekt domu w stylu amerykańskim od smart design

projekt domu w stylu amerykańskim od smart design

Typowy dom z amerykańskich przedmieść

Powierzchnia takiego domu przeważnie wynosi ok. 400m2. Jest on nie tylko rozłożysty, ale ma również mocno rozczłonkowaną bryłę. Parter przeznaczony jest na strefę dzienną, reprezentacyjną. Na piętrze znajdują się prywatne pomieszczenia. Wszyscy domownicy mają własną sypialnię. Co więcej, każdy projekt uwzględnia obecność głównej sypialni z przylegającą do niej łazienką i garderobą na wymiar. Większość z nich przewiduje także spiżarnię.

Amerykanie złaknieni są przestrzeni i wygody. Owo pragnienie znajduje odzwierciedlenie nie tylko w ilości, ale i wielkości pomieszczeń. Uzyskują je także poprzez ograniczenie podziałów do koniecznego minimum.

Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń

Okazałych rozmiarów salon zazwyczaj jest połączony z jadalnią oraz kuchnią. Kluczowym elementem jego wyposażenia jest kominek. Ma on nie tylko wysokie walory użytkowe i estetyczne. W oczach Amerykanów podnosi prestiż pomieszczenia.

W amerykańskich domach zamiast przedpokoju występuje reprezentacyjna strefa wejściowa, czyli przestronny hol z widokiem na schody, prowadzący do kuchni lub jadalni. W centralnej części kuchni obowiązkowo pojawia się duża wyspa. To właśnie zza oceanu przywędrowała do nas moda na ten typ aranżacji.

projekt domu w stylu amerykańskim od smart design

projekt domu w stylu amerykańskim od smart design – kuchnia

Dlaczego warto skusić się na taki wystrój?

Architekci wnętrz powoli odchodzą od oszczędnej skandynawskiej stylistyki. Coraz chętniej zwracają się ku bardziej zdobnym stylom. Amerykański roztacza aurę elegancji i luksusu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu codziennego funkcjonowania oraz ciepłego, przyjemnego klimatu w pomieszczeniach.

początkowy etap prac - dom w stylu amerykańskim od smart design

początkowy etap prac – dom w stylu amerykańskim od smart design

początkowy etap prac - dom w stylu amerykańskim od smart design

początkowy etap prac – dom w stylu amerykańskim od smart design

Jak urządzić mieszkanie w stylu amerykańskim?

W amerykańskich wnętrzach królują subtelne biele, beże oraz szarości. Jasna kolorystyka optycznie powiększająca wnętrza jest urozmaicana poprzez zastosowanie mebli i dodatków w bardziej zdecydowanych kolorach. Przytulność wprowadzają miękkie, wzorzyste tekstylia.

Wrażenie przestronności jest dodatkowo spotęgowane poprzez zastosowanie luster, żyrandoli z kryształkami oraz szkła i połyskującego metalu w kolorze złotym lub srebrnym, występujących jako element konstrukcji sprzętów lub akcesoria.

Amerykański styl to także duża dbałość o znakomitego gatunku materiały i staranność wykończenia. Charakterystyczna dla niego jest sztukateria, czyli listwy przypodłogowe, ścienne i sufitowe, oczywiście w kolorze białym.

Jeśli chodzi o meble, w salonie nieodzowna jest sporych rozmiarów, miękka kanapa oraz fotele, niekoniecznie dobrane do kompletu. Ich wzajemne rozmieszczenie pokazuje typowe dla tamtejszych aranżacji zamiłowanie do symetrii, która czyni je niezwykle harmonijnymi i eleganckimi. Wygodę wprowadzają do nich stoliki kawowe, podnóżki, konsole, liczne lampy stołowe i podłogowe.

2019-10-03T10:35:03+02:0025.04.2019|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ