Otwarta kuchnia. Jak optycznie oddzielić ją od salonu ?

Moda na kuchnię otwartą na salon coraz śmielej wkracza do naszych mieszkań. Plusem takiego rozwiązania jest wrażenie większej ilości przestrzeni i światła, a także integracja życia rodzinnego. Nie zmienia to jednak faktu, że mowa jest o wnętrzach pełniących odmienne funkcje, co warto subtelnie zaakcentować w aranżacji.

W przestronnych domach można wytyczyć przebieg kuchni i salonu z wykorzystaniem mebli. Gdy metraż jest ograniczony, taki podział trzeba wprowadzić, odwołując się do różnych sztuczek.

Ściany

Najprostszym sposobem na podkreślenie odrębności obu tych pomieszczeń jest zróżnicowanie koloru ich ścian. W odniesieniu do niewielkich wnętrz lepiej zastosować delikatne przejścia ton w ton. Takie rozgraniczenie będzie widoczne, ale nie „poszatkuje” kuchni połączonej z pokojem dziennym na kawałki.

Jeśli brak przestrzeni do życia nie jest problemem, można sięgnąć po barwy z odmiennych tonacji. Przy czym, gdy jedna z nich jest nasycona, druga powinna być delikatniejsza. Nadmiar zdecydowanych kolorów zmniejszy wizualnie całość, a nie o taki efekt chodzi.

W takich sytuacjach architekci wnętrz często wykańczają ściany różnymi materiałami. Mogą to być tapety, lamele, gres, kamień. Jest w czym wybierać.

Podłoga

Kolejny pomysł zakłada zachowanie jednolitych ścian i wykorzystanie różnych materiałów na podłodze np. drewna w salonie oraz płytek w kuchni. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu indywidualistom, gdyż daje ono sposobność do stworzenia na kuchennej podłodze interesującej mozaiki, która ciekawie wzbogaci jej aranżację.

Miłośnicy harmonijnego, przesyconego domowym ciepłem wystroju będą zadowoleni z podziału wprowadzonego przez dywan. Może pojawić się on w strefie wypoczynkowej w salonie lub pod stołem ustawionym na linii styku obu pomieszczeń. W takiej konfiguracji można zachować jednolity materiał wykończenia podłogi w całym pomieszczeniu.

Meble

Uporządkowanie wspólnej przestrzeni kuchni i salonu umożliwia również umiejętne ustawienie mebli. Umiejętne, czyli takie, które nie będzie odbywać się kosztem funkcjonalności całej aranżacji.

Zdziwieniem dla wielu osób będzie fakt, że takie rozgraniczenie można wprowadzić z wykorzystaniem mebli tapicerowanych. Sofa ustawiona tyłem do kuchni i równolegle do znajdujących się w niej mebli wytyczy przebieg strefy kuchennej i wypoczynkowej.

Jeżeli w salonie znajduje się rozłożysty narożnik, można ulokować go tak, by granicę wyznaczał krótszy jego bok. Dzięki temu uda się zachować swobodę przemieszczania, a jednocześnie uładzić wizualnie całość.

Jesteś na etapie planowania aranżacji albo bierzesz pod uwagę możliwość przebudowy? Zdecyduj się na półwysep. Nakreśli on linię podziału, a przy okazji zapewni dodatkowe miejsca do spożywania posiłków. To szczególnie korzystne wyjście we wnętrzach, w których każdy skrawek przestrzeni jest cenny. W takiej konfiguracji można będzie zrezygnować ze stołu i ustawić w jego miejscu innym mebel np. pakowną komodę.

Pomieszczenie będzie miało bardziej przyjazny charakter, gdy podział wprowadzi stół. Jeśli tylko ilość wolnego miejsca pozwoli Ci na usytuowanie go w sposób bezkolizyjny. Gdy będziesz wybierać odpowiedni model, zastanów się nad tym rozkładanym. Przyda Ci się przy podczas wizyt gości.

Zamiast stołu może pojawić się również wyspa. Dzięki niej zyskasz dodatkowe blaty robocze oraz powierzchnię do przechowywania, ale stracisz kilka miejsc siedzących. W przypadku naprawdę sporych pomieszczeń architekt wnętrz może pogodzić oba te rozwiązania.

Otwarta kuchnia. Jak optycznie oddzielić ją od salonu

Dlaczego warto zabiegać o takie umowne rozgraniczenie kuchni połączonej z salonem? Wprowadza ono ład zarówno wizualny, jak i organizacyjny. Wnętrza urządzone w ten sposób sprawiają wrażenie dobrze przemyślanych, dopieszczonych w najmniejszym detalu i są wygodne w codziennym użytkowaniu.

Sprawdź więcej artykułów dotyczących urządzania kuchni: Planowanie oświetlenia w kuchni lub Meble kuchenne w ciemnych kolorach

2021-04-27T11:29:16+02:0027.04.2021|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ