Planowanie wystroju pokoju dorastającego chłopca to zawsze spora zagwozdka. Każdy rodzic pragnie, aby prywatna przestrzeń jego pociechy była bezpieczna oraz funkcjonalna. W pogoni za spełnieniem tych wymagań wiele osób zapomina, że dziecko musi dobrze czuć się we własnym pokoju. Aranżacja tego wnętrza powinna być zgodna z jego gustem. Pobudzać kreatywność, sprzyjać rozwojowi zainteresowań. Brzmi jak zadanie niemożliwe do wykonania? Spokojnie, wszystkie założone cele można zrealizować. Trzeba jedynie wyjść poza utarte schematy i sięgnąć po sprytne, nowoczesne rozwiązania.

Kolorystyka

W chłopięcym pokoju świetnie sprawdzi się biel oraz wszelkie odcienie szarości. To znakomita baza, którą można ożywić za pomocą lazurowego błękitu, słonecznej żółci czy energetycznego pomarańczu. Dopuszczalnych jest wiele odmiennych połączeń kolorystycznych. Grunt, aby pokój nie był zbyt ciemny oraz znalazły się w nim barwy, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie dziecka.

Kreatywne farby

Ład i estetyka tylko na pozór nie mają szans z chłopięcą żywotnością. Ściany można pomalować zmywalnymi farbami (ceramicznymi bądź silikonowymi), dzięki czemu łatwością usunie się z nich wszelkie zabrudzenia. Warto pokusić się o pokrycie jednej ze ścian farbą tablicową, po której można pisać kredą szkolną. Przestrzeń do uzewnętrzniania twórczej pasji dziecka może zapewnić również farba magnetyczna. Z powodzeniem zastąpi starą, dobrą korkową tablicę.

Odpowiedni klimat

Można go wyczarować za pomocą ściennych naklejek lub graficznej fototapety. Takie elementy można będzie bez problemu wymienić, gdy znudzą się lub przestaną odpowiadać dziecku. To szybki i prosty sposób na to, aby bez wysiłku nadać wnętrzu nowy wyraz.

Bezpieczeństwo

To przede wszystkim dobrej jakości materiały, jak na przykład hipoalergiczna farba. Nie zawiera w sobie substancji mogących wywoływać reakcje alergiczne. Jest zatem idealna dla dzieci ze skłonnością do uczuleń. Zabawy chłopców bywają szalone, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w solidne meble o stabilnej konstrukcji, a dla pewności przykręcić je do ściany.

Meble – pomysłowe i wytrzymałe

Dzieciaki szybko rosną. Wielu rodziców próbując uchronić się przed przedwczesną wymianą mebli, kupują je trochę na wyrost. To duży błąd, gdyż muszą być one dopasowane do wzrostu dziecka. Tylko wtedy zagwarantują mu należyty komfort użytkowania. Lepszym patentem jest zlecenie wykonania mebli na wymiar. Takie dedykowane moduły będą idealnie wpisywać się nie tylko w potrzeby dziecka, ale i warunki panujące w jego pokoju. Gdy bolączką jest brak przestrzeni, można zdecydować się na elementy wielofunkcyjne, jak na przykład rozkładana sofa, która w nocy posłuży za posłanie, natomiast w ciągu dnia będzie kanapą. Warte wzmianki są meble na wymiar z regulacją wysokości. To bardzo cenna opcja, zwłaszcza w przypadku krzesła i biurka, które będą rosły wraz z dzieckiem, a przez to pozwolą mu na zachowanie właściwej postawy podczas nauki przez ładnych parę lat.