Często mówi się, że aranżacja wąskiej kuchni w bloku to prawdziwa zmora wszystkich projektowni. A trzeba nadmienić, że tego typu zlecenia w polskich realiach do rzadkości nie należą. Każdy architekt wnętrz mierzący się z takim wyzwaniem musi się porządnie napracować. Jednak dosyć przewrotnie często dzieje się tak, że liczne ograniczenia wynikające z trudnych warunków panujących w tym pomieszczeniu pobudzają kreatywność projektantów. Wymuszają na nich sięgnięcie po innowacyjne, szalenie interesujące rozwiązania. W rezultacie długa, wąska kuchnia często staje się dużo bardziej atrakcyjna niż ta duża, przestronna.

Najlepszym sposobem na powiększenie małej, ciasnej kuchni jest otworzenie jej na salon. Pomimo iż jest to obecnie bardzo gorąca tendencja, wiele osób nadal skłania się ku temu, aby była ona oddzielnym pomieszczeniem. Co jeszcze można zrobić, aby taka kuchnia była stylowa i gwarantowała należyty komfort podczas codziennego użytkowania?

Właściwe rozplanowanie przestrzeni

W tak wymagających pomieszczeniach gotowe zestawy kompletnie nie zdają egzaminu. Doskonale natomiast sprawują się meble na wymiar. Znakomicie rekompensują brak przestrzeni, specyficzny rozkład kuchni. W bardzo wąskim wnętrzu warto postawić na jeden rząd szafek bądź praktyczną zabudowę w kształcie litery L. Wiszące moduły na ogół nie są najlepszym pomysłem. Kuchnia wypełniona szafkami aż pod sam sufit może wydawać się jeszcze mniejsza, niż faktycznie jest.

Wygląd i budowa szafek

Meble kuchenne cechujące się minimalistyczną linią i masywną bryłą mogą nadmiernie przytłoczyć pomieszczenie. Do wąskiej kuchni lepiej jest dobrać niskie moduły, ale za to wyposażone w nowoczesne systemy do przechowywania. Jeśli właściciel mieszkania preferuje górną zabudowę, szafki powinny mieć przeszklone fronty lub postać lekkich, otwartych półek. Dzięki temu powstanie wrażenie głębi. Gdy optuje za dwoma rzędami szafek, należy dobrze zastanowić się przy wyborze mechanizmu ich otwierania. Drzwi łamane, a może fronty otwierane pionowo za pomocą specjalnego podnośnika? Trzeba pamiętać także, że odległość między rzędami nie może być mniejsza, niż 120 cm.

Drzwi przesuwne

Jeśli problemem jest brak wystarczającej ilości przestrzeni na otworzenie tradycyjnych skrzydeł szafki, można zdecydować się na moduły z drzwiami przesuwnymi. W kuchni mogą one pełnić funkcję podręcznej spiżarni. Dzięki nim można zyskać nie tylko pełną swobodę poruszania się, ale również zaoszczędzić tak cenną przestrzeń roboczą na blatach kuchennych.

Aranżatorskie kuchenne triki

Szafki na kółkach oraz wysuwane blaty to rozwiązania umożliwiające otrzymanie ekstra powierzchni do gotowania bądź spożywania posiłków. Korzystnym zabiegiem jest również zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Dzięki tym dodatkowym centymetrom możliwe będzie zainstalowanie przy ścianie szalenie praktycznych schowków służących do przechowywania kuchennych akcesoriów, bez utraty miejsca do wykonywania rozmaitych prac kuchennych.