Bezkresne pola aromatycznej lawendy, wąskie brukowane uliczki, kamienne domy. Tak właśnie wygląda Prowansja, region na południu Francji ochoczo odwiedzany letnią porą przez turystów spragnionych wytchnienia.

projekt domu w stylu prowansalskim od smart design – kuchnia

Styl prowansalski to kwintesencja spokojnej i beztroskiej francuskiej wsi. W tradycyjnym wydaniu łączy rustykalne klimaty z elementami dworskiej elegancji. W dobie mody na minimalistyczne, szykowne aranżacje architekci wnętrz często odwracają proporcje. Skupiają się na wybranych cechach tego stylu, dzięki którym domowe przestrzenie zyskują przytulny, romantyczny klimat, a jednocześnie prezentują się szykownie i bardzo współcześnie. Elementy rustykalne śmielej wprowadzają do aranżacji domów, zwłaszcza tych zlokalizowanych poza miastem. W mieszkaniach w bloku oraz przestronnych apartamentach operują nimi raczej oszczędnie.

projekt domu w stylu prowansalskim od smart design – kuchnia

Królestwo bieli

Styl prowansalski to przede wszystkim jasne barwy, za których sprawą wnętrza są przepełnione spokojem i harmonią oraz sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Zdominowany jest przez biel w różnych odcieniach uzupełnioną o krem, beż oraz szarość. Tu i ówdzie może pojawić się barwny akcent w postaci oliwki, przydymionego różu oraz fioletu.

Prowansja nieodłącznie kojarzona jest z lawendą. Projektanci wnętrz chętnie przemycają ją do wystroju, ale częściej jako motyw dekoracyjny. Kolor lawendowy jest trudny pod względem aranżacyjnym. Zastosowany nieumiejętnie może przytłoczyć wnętrze i zepsuć misterne budowany efekt.

projekt domu w stylu prowansalskim od smart design – hol

Drewniane i żeliwne meble

Ten styl jest idealny dla miłośników starych mebli. Wystarczy jeden taki element na całe pomieszczenie. Idealnie, jeśli będzie on osadzony na kabriolowych nóżkach (wygiętych w kształt litery „S”). Może to być komoda, konsola lub toaletka. W tego typu aranżacjach znakomicie sprawują się moduły o masywnej bryle, wykonane z litego drewna. Duży, solidny stół, przeszklona witryna z metalowymi uchwytami, rzeźbiony kredens. Dla równowagi na ogół są pomalowane na kolor biały. Mile widziane są te z delikatną przecierką nadającą im wiekowego, lekko zużytego wyglądu.

projekt domu w stylu prowansalskim od smart design – główna łazienka

Wyjątkowe dodatki podkreślające ciepłą, nastrojową atmosferę we wnętrzach

Kwietne wzory są charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Architekci wnętrz dla zachowania zgodności chętnie sięgają po tapety oraz tekstylia ozdobione w taki sposób. Miękkie poduszki, ciepłe pledy rozłożone na oparciach wypoczynkowych mebli. Jeśli chodzi o tkaniny, stosuje się przede wszystkim te naturalne. Len, dobrego gatunku bawełnę, muślin, kreton. Doskonałym uzupełnieniem będą ceramiczne donice. Szklane wazony i karafki, które wprowadzą do wnętrz połysk oraz światło. Metalowe świeczniki, lustra w bogato zdobionej oprawie, dzięki którym aranżacja zyska trochę salonowego przepychu.

projekt domu w stylu prowansalskim od smart design – sypialnia

Duża ilość punktów świetlnych nie tylko sprawi, że wnętrza będą jasne, a przez to przyjemniejsze i bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Taki zabieg pozwoli również na ukazanie urody sprzętów utrzymanych w stylu prowansalskim. W salonie lub sypialni znakomicie będzie pasował majestatyczny żyrandol z kilkoma źródłami światła umieszczonymi na finezyjnie wygiętych ramionach. Tak wyrazisty element źle znosi konkurencję, dlatego pozostałe elementy oświetlenia powinny mieć subtelną formę i neutralną stylistykę.