Szafa z drzwiami przesuwnymi, zwaną również szafą przesuwną cieszy się coraz większą popularnością w polskich domach. W czym tkwi sekret jej powodzenia? Ten typ drzwi pozwala na korzystne zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu. Wyposażoną w nie szafę można umieścić nawet w bardzo wąskim przedpokoju, bez utraty łatwego dostępu do jej zawartości oraz pełnej swobody poruszania się w pomieszczeniu. Można ją ustawić w bliskim sąsiedztwie łóżka w sypialni lub kanapy w salonie, bez konieczności toczenia uciążliwych zmagań przy każdorazowej próbie otwarcia drzwi.

Zalety i wady szafy wnękowej

Szafę wnękową trzeba zamówić u firmy wykonującej meble na wymiar, która wyprodukuje ją w oparciu o indywidualny projekt. Dużym plusem jest możliwość dopasowania takiej zabudowy do warunków panujących we wnętrzu. Można ją umieścić:

  • w niewielkich pomieszczeniach;

  • na poddaszu;

  • w mało ustawnych kątach i wnękach.

Trzeba jednak odszukać firmę, która wykona ją naprawdę solidnie. Jakość montażu, a także użytych materiałów oraz akcesoriów decyduje bowiem o trwałości i komforcie użytkowania szafy wnękowej. Warto dodać, że jej zakup to większy wydatek, niż ten, który trzeba będzie ponieść w przypadku szafy wolnostojącej. I najważniejsze – jest to stała zabudowa, co oznacza, że będzie musiała pozostać w tym pomieszczeniu, z myślą o którym została zaprojektowana. Cechuje ją jednak większa funkcjonalność, warto więc przemyśleć taką inwestycję.


Szafa wnękowa

to:

  • możliwość samodzielnego decydowania o jej wyglądzie i zawartości;

  • ogromna ilość miejsca do przechowywania. Bez problemu pomieści ona odzież i obuwie, sprzęt sportowy, torebki, a nawet żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania i inne domowe sprzęty.

    Ta propozycja najbardziej przypadnie do gustu osobom ceniącym meble niezwykle praktyczne i pomysłowe, optymalnie dostosowane pod kątem ich potrzeb oraz wymagań.


Szafa wolnostojąca

– wykonana na indywidualne zamówienie czy gotowa ze sklepu?

Decydując się na nabycie szafy wolnostojącej w sklepie trzeba godzić się na rozwiązania odgórnie narzucone przez jej producenta, zarówno te dotyczące jej wielkości, stylistyki, jak i sposobu organizacji wnętrza. Jest ona tańsza, niż szafa wykonana na zamówienie. Ale trzeba się liczyć z tym, odszukanie właściwego modelu może kosztować sporo wysiłku.

Szafę wolnostojącą z drzwiami przesuwnymi także można wykonać na wymiar. A tym samym zyskać wpływ na wybrane parametry przesądzające o jej estetyce i funkcjonalności. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość otrzymania pojemnej szafy, której ustawienie nie tylko w obrębie konkretnego wnętrza, ale i całego mieszkania można będzie zmieniać w zależności od upodobań. Jej montaż nie jest tak skomplikowany, jak w przypadku szafy wnękowej. W sytuacji, gdy dowolny element szafy opatrzy się lub zużyje, można go będzie
bez problemu wymienić.

Będą z niej zadowolone osoby, które chcą nabyć spersonalizowany mebel, trafnie wpisujący się w ich preferencje, a przy tym zachować swobodę zmiany aranżacji wnętrza mieszkania.