Idealna kuchnia to taka, w której wszystkie produkty i akcesoria znajdują się w nienagannym porządku, są łatwo dostępne. Przebywanie w tak funkcjonalnie urządzonym pomieszczeniu jest źródłem wielkiego komfortu.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań we wnętrzu szafek kuchennych pozwala uniknąć niepotrzebnego chaosu w kuchni, zwłaszcza w sytuacjach, gdy posiłki są przygotowywane w pośpiechu. Dobra wiadomość jest taka, że są one dostępne zarówno dla posiadaczy niewielkich aneksów, jak i osób mogących pochwalić się przestronną kuchnią. Dzięki nim nawet małych rozmiarów wnętrze może stać się innowacyjne i modne.

Podczas tworzenia projektu kuchni na wymiar kluczowe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Umożliwiają je narożne szuflady oraz szafki kuchenne. Przy ich użyciu można dobrze zagospodarować każdy kąt. Oferują sporą ilość miejsca, które można przeznaczyć na przykład na przechowywanie garnków, patelni, dużych naczyń. Jednak w pełni ergonomiczne są tylko wtedy, gdy ich wnętrze jest mądrze rozplanowane. Tradycyjne półki ograniczają dostęp do umieszczonych w nich przedmiotów, dlatego warto postarać się o:

– systemy typu „magic corner”. Ich największym atutem jest możliwość wysunięcia wszystkich półek i korzystania z nich poza szafką. Po wyciągnięciu przednich koszy tylne zajmują ich miejsce;

– systemy wysuwanych półek (równie dobrze nadają się do zwykłych modułów). Zapewniają wygodny dostęp do zawartości szafek. Z nimi nie ma konieczności wyjmowania przedmiotów znajdujących się na brzegu, żeby dostać się do tych ukrytych głębiej. Wśród modeli przeznaczonych do szafek narożnych wzięciem cieszy się system typu „nerka”;

– systemy cargo. Mają wszechstronne zastosowanie, ale najlepiej sprawdzają się w wąskich i wysokich szafkach. Wszystkie kuchnie na wymiar są wyposażone w przynajmniej jeden moduł o nietypowych gabarytach. Projektanci tworzą je po to, aby nie marnować wolnego miejsca, nie zostawiać problematycznych luk między meblami. Wnętrze takich szafek można ciekawie wyposażyć właśnie przy użyciu koszy cargo. Wówczas mogą one pełnić rolę domowej spiżarni.

Wnętrza szafek kuchennych oprócz różnych akcesoriów i produktów spożywczych mogą kryć także sprzęty AGD, co znacząco zwiększa estetykę pomieszczenia. Można w ten sposób zamaskować nie tylko zmywarkę, ale także okap, sortownik na odpady. Sprzęty zabudowane w ten sposób, choć są niewidoczne dla oczu, zachowują swoją pełną funkcjonalność.

W ergonomicznej kuchni nie może zabraknąć szuflad – klasycznych i narożnych. Dobrą organizację ich zawartości pozwolą wprowadzić nowoczesne systemy podziału wewnętrznego. Komory i przegrody o odmiennym kształcie i głębokości, a także przydatne w każdym domu akcesoria takie jak: wkład na noże, obcinarka do folii, uchwyty na przyprawy i talerze. Dostępne na rynku systemy wyróżniają się nie tylko wysokimi walorami użytkowymi, ale także gustownym designem, który można dopasować do kuchennej aranżacji.