To rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się w małych mieszkaniach. W kawalerkach brak życiowej przestrzeni często wymusza konieczność podzielenia pokoju dziennego na dwa pomieszczenia o zupełnie odmiennych funkcjach. Wykorzystanie regału w tym celu jest znacznie prostsze oraz dużo bardziej praktyczne niż wybudowanie ścianki działowej z prawdziwego zdarzenia. W ten sposób można wygospodarować wolny skrawek przestrzeni, aby potem odpowiednio zaadaptować go, na przykład na sypialnię.

W przypadku dużych pokoi dziennych taki podział można wprowadzić w celu odseparowania części jadalnej od wypoczynkowej. Jak również wydzielenia strefy do zabawy dla najmłodszych domowników lub choćby niewielkiego kącika do pracy.

Regał zamknięty, otwarty czy półotwarty?

W sytuacji, gdy podział stworzony przy użyciu regału powinien zapewniać trochę intymności, najlepszy wybór stanowić będzie model zamknięty – z plecami wykonanymi z płyty lub blachy. Niezłym pomysłem jest również regał półotwarty. Dolna część półek może być zabudowana, górne zaś mogą pozostać nieosłonięte. Taki zabieg pozwoli na zachowanie prywatności, a przy okazji doda całej konstrukcji lekkości i pozwoli na przełamanie wizualnej monotonii. Zamawiając meble na wymiar, można samodzielnie wybrać, na jakiej wysokości konstrukcja regału zmieni się w ażurową.

Regał otwarty to znakomita propozycja dla osób, które pragną, aby wprowadzony podział miał bardziej umowny charakter. Taka budowa mebla sprawia, że może on pełnić funkcję dekoracyjną. Stać się tym elementem wyposażenia, który nada wystrojowi wyjątkowego charakteru.

Dodatkowe zastosowanie

Największą zaletę regałów zamkniętych stanowi ekstra powierzchnia do przechowywania, bardzo mile widziana w każdym mieszaniu – bez względu na jego wielkość. Niektóre z szafek można przykryć frontami, a dzięki temu schować w nich wszystkie te przedmioty, które powinny zostać ukryte przed wzrokiem gości. Decydując się na wykonanie takiego mebla na wymiar, można otrzymać spersonalizowany regał, który będzie w pełni odpowiadał posiadanym potrzebom. Zarówno pod względem ilości oraz wielkości szafek, jak i ich rozkładu. Ilość dostępnych możliwości jest wręcz nieograniczona.

Przy użyciu regału otwartego z łatwością można stworzyć nietuzinkowe wnętrze. Ustawić na nim książki, kwiaty bądź różne bibeloty. Przedmioty o wartości sentymentalnej, a także wszystkie te drobiazgi, które są szczególnie warte wyeksponowania. Taki krok znacznie podniesie walory estetyczne wnętrza. Aranżacja stanie się bardziej interesująca, a do tego ciepła oraz przytulna.

Warto wspomnieć, że obecnie można zamówić regał o dowolnej budowie. Może być to nieprzemijająco modny klasyk wykonany z drewna o prostej, może nawet nieco surowej formie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skusić się na regał o bardziej fantazyjnej konstrukcji, wykonany z takich użyciem takich materiałów jak szkło czy metal. Kulisty lub trójkątny kształt półek, a także niesymetryczne ich rozmieszczenie.