Stworzenie biura w domu nie jest prostym zadaniem. Łatwo ulec złudzeniu, że z tym wyzwaniem mierzą się tylko osoby pracujące we własnych czterech ścianach. Tymczasem taki kącik może okazać się przydatny także podczas płacenia rachunków czy dokonywania zakupów w sieci. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa możliwość stworzenia w mieszkaniu takiej biurowej przestrzeni. Kłopot w tym, że mało kto dysponuje wolnym pomieszczeniem, które mógłby przeznaczyć na ten cel. Jedynym wyjściem jest wykrojenie odrobiny wolnego miejsca w salonie.

W takim przypadku na wystrój domowego biura muszą składać się meble niezbyt rozłożyste, gdyż rozbudowane moduły drastycznie ograniczą swobodę poruszania się i zepsują stylistyczny zamysł pomieszczenia. Można kupić meble z sieciówki, jednak ich minusem nierzadko jest brak należytej solidności oraz sztampowy, nudny design. A jeśli biuro ma być częścią innego pomieszczenia, tworzące go elementy powinny być funkcjonalne, pomysłowe i atrakcyjne wizualnie, aby nie zeszpecić całości.

Kącik biurowy dobrze jest umieścić blisko okna, gdyż taka lokalizacja zagwarantuje właściwe warunki do pracy. A to w praktyce często oznacza konieczność zabudowania jednego z kątów. Trudno jest nabyć w sklepie narożne biurko, które pod względem rozmiaru idealnie wypełni istniejącą lukę. Bez problemu natomiast można zlecić wykonanie takiego mebla na wymiar. Jego wysokość, podobnie jak długość oraz szerokość to kwestie, o których można zdecydować samodzielnie.

Potrzebny jest tylko roboczy blat, a może również szuflady, które ułatwią organizację przydatnych podczas pracy drobiazgów? Sprawny projektant jest w stanie tak rozplanować ten mebel, aby w maksymalnym stopniu odpowiadał potrzebom i preferencjom jego użytkownika.

Spora ilość teczek i segregatorów, dla których trzeba znaleźć miejsce w pobliżu biurka? Można zdecydować się na niewielką półkę, która zgrabnie wypełni wolną przestrzeń nad biurkiem lub zlecić wykonanie dodatkowych mebli na wymiar. Może to być regał typu drabina. Prosty, ale stylowy. Ilość i głębokość półek, jak również rodzaj jego konstrukcji to kwestia upodobań. Można go zaprojektować tak, aby spełnił bieżące zapotrzebowanie.

Przydałby się niewielki podręczny stolik, na którym w czasie pracy można będzie ustawić kubek z kawą lub telefon? Lepszym pomysłem jest mobilna szafka na kółkach, jako ekstra powierzchnia robocza. Po zakończeniu działań można będzie wsunąć ją pod biurko, aby nie zajmowała wolnego miejsca.

Nowoczesne biurka coraz rzadziej wyposażone są w przegródki i szuflady. Na ogół składają się z blatu osadzonego na wysokich nogach. Ich atutem jest skromna, ale elegancka forma, dzięki której nie dominują całego wnętrza. Co jednak, gdy oprócz komputera trzeba również skorzystać z notatek? Rozwiązaniem jest wysuwany blat, który znacząco powiększy przestrzeń do pracy. Firmy wykonujące meble na wymiar są w stanie zaproponować wiele tego typu rozwiązań, dzięki którym będą one dużo bardziej funkcjonalne niż gotowe zestawy do nabycia w sklepach.