Długi i wąski przedpokój w polskim budownictwie to niestety norma. Zwłaszcza w mieszkaniach w bloku. A gdy do tego dodać jeszcze brak okna i drzwi wejściowe do różnych pomieszczeń, sytuacja robi się naprawdę kłopotliwa. Wiele osób nie przykłada większej wagi do aranżacji korytarza, wychodząc z założenia, iż jest to pomieszczenie przechodnie, dlatego nie warto podejmować walki o jego dobry wygląd. Inni zaś próbują włączać do jego wystroju wszelkie wnętrzarskie nowinki, chcąc odrobinę uatrakcyjnić to pomieszczenie. Nierzadko osiągnięty efekt bywa wprost odwrotny. Przedpokój staje się mały, wręcz klaustrofobiczny. Co zatem zrobić, aby to wnętrze wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości? Pomijąc oczywiste rozwiązania jak zakup mebli na wymiar, warto pomyśleć jeszcze o:

Jasne kolory ścian

W przedpokoju takie rozwiązanie może wydawać się mało trafione, gdyż jest to pomieszczenie, w którym zmieniamy odzież wierzchnią i obuwie. Transportujemy nim do domu rozmaite przedmioty. W konsekwencji ściany bardzo szybko ulegają zabrudzeniu. Dlatego najlepszym pomysłem jest zakup farby odpornej na zmywanie, utrzymanej w jasnej tonacji lub po prostu białej. Nawet jeśli wraz z czasem utraci swoją świeżość, przemalowanie korytarza będzie nadal mniej forsowne, niż usunięcie tynku dekoracyjnego czy farby strukturalnej. Poza tym mogą one załamywać światło, przez co kiepsko sprawdzają się przy małym metrażu. Podobnie przedstawia się kwestia winylowych tapet oraz płytek ceramicznych. Zdają egzamin, jeśli chodzi o aspekty praktyczne, niestety trzeba mieć dosyć dobre wyczucie, aby dobrać taki wzór, który dodatkowo nie pomniejszy korytarza.

Duże pionowe lustro

Wyposażenie pomieszczenia w lustro odbijające promienie słoneczne to chętnie wykorzystywany trik aranżacyjny. Dzięki niemu wnętrze jest przepełnione światłem i wygląda na bardziej przestronne. Najkorzystniejszy jest model pionowy pokazujący całą sylwetkę. Jeśli w korytarzu jest wystarczająca ilość wolnego miejsca, warto takie lustro oprzeć o ścianę. W ramach racjonalnego gospodarowania przestrzenią można zaopatrzyć się we wnękową lub wolnostojącą szafę przesuwną z lustrzanymi drzwiami.

Dobre oświetlenie

W przypadku braku okna, jeden centralny punkt świetlny zdecydowanie nie wystarczy. Dobrym rozwiązaniem są duże świetliki zainstalowane w suficie czy podwieszony sufit z punktowym oświetleniem. Mniej kłopotliwe w instalacji są kinkiety, które można umieścić w tych najbardziej newralgicznych punktach – na przykład nad lustrem czy konsolą. Z pomocą przychodzi również oświetlenie LED. Może być zamontowane w szafie na wymiar bądź tuż nad powierzchnią podłogi.

Meble i dodatki ograniczone do minimum

Szafa na wymiar, pawlacze i pomysłowe schowki stanowią najlepsze rozwiązanie w ciasnych przedpokojach. Taki rodzaj zabudowy pozwoli zachować więcej wolnej przestrzeni. Zapewni natomiast sporo miejsca do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Najlepiej, aby meble miały jasne, subtelne wybarwienie. Taka konsekwencja kolorystyczna może wydawać się nudna, ale za to skutecznie powiększa optycznie metraż.