Łazienka jest jednym z tych domowych pomieszczeń, które generalny remont przechodzą stosunkowo rzadko. Dlatego przystępując do takiej gruntownej przebudowy, warto dobrze zastanowić się nad tym, jak ona powinna wyglądać. Nie ma sensu skupiać się na doborze wzoru płytek czy armatury, podczas gdy jest wiele innych kwestii, które zlekceważone na etapie remontu mogą znacznie utrudnić komfortowe korzystanie z łazienki w przyszłości. Nie bez potrzeby tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowców. Projektant jest w stanie sprawnie połączyć styl i funkcjonalność.

Meble łazienkowe

W sklepach dostępna jest szeroka gama gotowych zestawów mebli łazienkowych. Niektóre z nich prezentują się bardzo elegancko i aż kusi, aby nabyć je do swojego domu. Trzeba jednak pamiętać, że takie komplety najlepiej prezentują się w katalogach. W polskich realiach łazienki mają na ogół dosyć niewielki metraż. Dlatego lepiej jest zdecydować się na zamówienie mebli na wymiar, które będą idealnie korespondowały z pomieszczeniem. Albo podczas kupna gotowego zestawu pamiętać o kilku ważnych zasadach:

– meble podwieszane pozwalają na zaoszczędzenie miejsca na podłodze. A to nie tylko ekstra przestrzeń, ale i łatwość utrzymania pomieszczenia w czystości;

– zamknięte moduły. Dużym problemem w każdej łazience jest kurz oraz wilgoć. Im więcej półek – tym więcej sprzątania. Ponadto im mniej przedmiotów znajduje się na wierzchu, tym bardziej miła dla oka staje się całość;

– neutralna stylistyka. Każdy chce mieć modne meble w domu, ale ślepe podążanie za trendami w przypadku aranżacji łazienki nie sprawdza się dobrze. Komplet łazienkowy o klasycznym designie stanowi najlepszy wybór. Koniec końców będzie służył przez ładnych parę lat.

Płytki

W tym obszarze sprawa miewa się podobnie jak w przypadku mebli. Wszelkie nowinki – jak najbardziej, ale z umiarem. Zwłaszcza że w wielu łazienkach nie ma okna. Dobranie płytek utrzymanych w ciemnej tonacji może sprawić, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie mało widnego i ciasnego. Biała fuga oraz białe, matowe płytki na podłodze to rozwiązanie, które można spotkać w wielu domach. O tyle mało praktyczne, że bez względu na starania i tak w miarę upływu czasu stracą swoją estetykę.

Oświetlenie

Jedna górna lampa zdecydowanie nie wystarczy. Nawet jeśli wnętrze jest niewielkie. Lepiej postawić na oświetlenie punktowe. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie boczne przy lustrze. Lampka powinna dobrze oświetlać całą twarz, nie powodować cieni.

Lustro

Obowiązkowo musi pojawić się nad umywalką. Powinno mieć ono takie gabaryty, aby stojąc przed nim, można było zobaczyć całą swoją głowę oraz ramiona. Jednak priorytetowe znaczenie w tym obszarze ma właściwy montaż lustra. Architekci wnętrz podpowiadają, że optymalna wysokość jego zawieszenia to taka, gdy wzrok spoczywa na wysokości mniej więcej ¾ od dolnej krawędzi. Nie niżej jednak niż 20 cm nad umywalką, gdyż dzięki temu nie będzie nieustannie zachlapane.