Aranżacja małej łazienki nie jest rzeczą prostą. O ile w przypadku domów jednorodzinnych problem ten z reguły nie występuje, o tyle w bloku stanowi prawdziwe utrapienie dla wszystkich domowników. Istnieje kilka żelaznych zasad, których wdrożenie w życie pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności związanych z niewielkim metrażem pomieszczenia kąpielowego. Wbrew powszechnej opinii łazienka, niezależnie od wielkości, może być funkcjonalna i komfortowa. Zwłaszcza, że producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i gwarantują im modne i ergonomiczne rozwiązania w pełni dostosowane do współczesnych trendów.

Każda łazienka, niezależnie od wielkości, wymaga przemyślanego projektu. Starannie dobrane rozwiązanie zapewni nam ład i porządek w małym pomieszczeniu na długi czas. Zanim zdecydujemy się na zakup mebli, dokładnie przemyślmy, czy dla części rzeczy, które chcemy w nich umieścić, nie uda nam się wygospodarować miejsca gdzie indziej – np. w pomieszczeniu gospodarczym. Warto również zastanowić się nad lokalizacją samej pralki. Chociaż na rynku znajdziemy modele małe, a zarazem funkcjonalne, w przypadku kilkuosobowej rodziny mogą być najzwyczajniej w świecie niewystarczające. Pralkę, a zarazem kosz na bieliznę możemy z powodzeniem ukryć w kuchni, schowku bądź szafie wnękowej.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  1. W małej łazience sprawdzi się przede wszystkim prysznic. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem są kabiny o minimalnych wymiarach 90 cm, montowane w narożniku (bądź wnęce). Decydując się na przezroczysty model mamy pewność, że urządzenie nie będzie przytłaczać całego wnętrza.
  2. Jeśli chodzi o umywalki, w małej łazience sprawdzi się tradycyjny model o szerokości niemniejszej niż 45 cm, aczkolwiek o spłyconej głębokości – do 44 cm. Dobrym rozwiązaniem jest również armatura narożna – pod warunkiem oczywiście, że mamy wolny jeden kąt łazienki i nie jest on przeznaczony na kabinę prysznicową. Trzecią opcją w zakresie umywalki jest urządzenie montowane w blacie szafki, którą w przyszłości możemy zagospodarować na detergenty czy ręczniki.
  3. Zależnie od kształtu pomieszczenia, meble łazienkowe winny być wysokie oraz wąskie bądź do zabudowy, jeżeli posiada ono niewykorzystane wnęki.