Kolory przy projektowaniu wnętrzProjektowanie wnętrz- wybór odowiedniego koloru.

Farba strukturalna to sprawdzony sposób na kreatywne wykończenie ścian w naszym domu. Rozwiązanie te, podobnie jak każde inne, ma swoje wady i zalety. Uwaga! Farba strukturalna nie jest tym samym co tradycyjna farba bądź tynk dekoracyjny. Zasadnicza różnica pomiędzy każdą z tych opcji wynika z wypełniaczy, na których bazują. Zwykłe farby posiadają mocno roztarte wypełniacze, sprzyjające gładkiemu rozprowadzaniu po powierzchni. Farby strukturalne posiadają niewielkie uziarnienie oraz szereg dodatków podnoszących ich lepkość – całość umożliwia tworzenie stylowej struktury. Tynki strukturalne natomiast posiadają wypełnienie o znacznie większych ziarnach i w odróżnieniu od farb, wymagają specjalnej aplikacji.

Malowanie farbą strukturalną nie wymaga od nas żadnych specjalistycznych umiejętności. Kluczem do sukcesu jest nasza wyobraźnia – tylko ona ogranicza nas w zakresie tworzenia bajecznych wzorów i motywów. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że farby strukturalne nie wymagają wcześniejszego przygotowania podłoża. Co więcej, doskonale maskują niedoskonałości ścienne – pęknięcia czy nierówności. Bez większych przeszkód możemy je wykorzystać w pomieszczeniach użytkowych. Umiejętne nałożenie farby pozwala stworzyć efekt do złudzenia podobny jak przy użyciu znacznie droższych tynków dekoracyjnych.

Farby strukturalne są rzadko wykorzystywane w domach ze względu na swój koszt. Nie dość, że są droższe aniżeli tradycyjne farby to jeszcze wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do tworzenia nietypowych i zaskakujących efektów dekoracyjnych. Farby te dostępne są w znacznie mniejszych, aniżeli klasyczne pojemnikach, a co za tym idzie, są dużo mniej wydajne. Jako że traktowane są jako produkt „z górnej półki”, znajdziemy je wyłącznie w sklepach branżowych, nie zaś zwykłych hipermarketach budowlanych.