Częsta jest opinia, że wystrój utrzymany w tej stylistyce jest zarezerwowany dla hoteli, biur czy restauracji. Art déco to pochwała luksusu i przepychu. Z tego powodu znakomicie sprawdza się we wszystkich tych miejscach, w których trzeba położyć większy nacisk na prestiż i estymę. Jednak wspomniany blichtr idzie w parze z komfortem, funkcjonalnością. Dlatego bez problemu można pokusić się o wprowadzenie go do domowych przestrzeni. Bez ryzyka, że aranżacja będzie miała iście muzealny charakter.

Warto mieć na uwadze, że art déco miłuje się w dosyć masywnych meblach. W niewielkich mieszkaniach dobrze sprawdzi się kompromis polegający redukcji elementów wyposażenia do niezbędnego minimum przy zachowaniu tych smaczków, które mają kluczowe znaczenie dla tego stylu.

Cechy charakterystyczne

Porządek, symetria, powtarzalność pewnych motywów to kwintesencja art déco. Ostatecznie ten trend był odpowiedzią na rosnące zniechęcenie chaosem i brakiem dyscypliny przestrzennej, które zdominowały styl secesyjny. Równie istotną rolę odgrywa w nim:

  • wysoki połysk, za którego sprawą wnętrza wyglądają bardzo wytwornie (lustra, szkło, chromowana stal);
  • geometryczne wzory (romby, prostokąty, okręgi, trapezy) pojawiające się na dywanach, obiciu mebli, tapetach. Styl art déco to także orientalne motywy (promieni słońca, gwiazdy) inspirowane starożytnym Egiptem oraz Dalekim Wschodem;
  • wyszukane materiały (marmur, skóra, egzotyczne drewno);
  • elegancka kolorystyka (biel, czerń, beż, szarość, złote i srebrne detale, czerwienie, turkusy, zielenie);
  • wysmakowane połączenia, dzięki którym całe to bogactwo nie trąci kiczem.

Nowoczesne oblicze stylu art déco

Klasyczne meble z lat 20. i 30. wyróżnia zwarta bryła, której surowość przełamywano za pomocą ornamentów, takich jak płaskorzeźby, intarsje czy inkrustacje (kunsztowne wzory wykonane z różnych gatunków drewna). Pokryte są lakierowanym fornirem z wyraźnie widocznym rysunkiem słojów. W tamtych czasach produkowano je ręcznie, dlatego stanowiły prawdziwe dzieła sztuki użytkowej.

Szczęśliwie wystrój zgodny ze stylem art déco można osiągnąć bez dekorowania domu antykami. Wystarczy wybrać meble o geometrycznej linii, dużych gabarytach i bardzo regularnym kształcie. Ciężkie i solidne, ale za to niebywale wygodne. Pokrycie kanap oraz foteli powinno być wykonane z dobrego gatunku tkanin lub skóry. W salonie gustownie będzie prezentować się tapicerowany szezlong, fotel z wysokim oparciem i wyprofilowanymi podłokietnikami czy szklany stolik w metalowej oprawie.

W przyjętą konwencję najlepiej wpiszą się meble o ciemnym zabarwieniu. Dlatego, aby nadmiernie nie przytłoczyć wnętrza, należy postawić na delikatną, stonowaną kolorystykę z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi. Wzory mogą pojawić się na dywanie, zasłonach lub jako stylowa tapeta na jednej ze ścian. Aby zadać szyku, można wystrój uzupełnić o kryształowy żyrandol, rzeźbę z brązu, lustro w zdobnej ramie. Takie dodatki dobrze podkreślą elegancki charakter wnętrza.