Dobór odpowiedniej kolorystyki to szalenie istotny etap planowania projektowania wnętrz. Działając spontanicznie można doprowadzić do tego, że z czasem aranżacja stanie się zbyt pstrokata i męcząca lub odwrotnie – zachowawcza oraz monotonna. Dlatego jeszcze przed przystąpieniem do urządzania pomieszczenia dobrze jest wybrać trzy kolory:

  • bazowy (70% kolorystyki we wnętrzu);
  • uzupełniający (20%);
  • kontrastowy (10%).

Warto dodać, że pod hasłem kolor może kryć się wiele jego odcieni. Co można osiągnąć za pomocą takiego zabiegu? Aranżacja będzie ciekawa, ale miła dla oka. Nawet wraz z upływem czasu i pojawianiem się kolejnych elementów wyposażenia, nadal będzie w dobrym guście.

Jak wiadomo biel i szarość to barwy uniwersalne. Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, iż zawsze będą stanowić dobrą bazę. Znakomicie prezentują się w każdym zestawieniu. To dosyć istotna sprawa, gdyż kolory w pomieszczeniu to nie tylko te, które królują na ścianach. Niemniej jednak to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan, dlatego należy starannie przemyśleć ich dobór. Tym bardziej, że dzięki nim można nie tylko wprowadzić pożądany klimat, ale i optycznie skorygować wielkość pomieszczenia:

  • powiększyć małe wnętrza (rozbielone pastele, delikatne odcienie beżu);
  • zmniejszyć lub ocieplić te zbyt obszerne (ciepłe i ciemne kolory – oliwka, karmazyn, granat, butelkowa zieleń). Gdy barwa jest mocna i nasycona, lepiej jest pomalować nią jedną lub dwie wybrane ściany.

Schemat pomocny przy wyborze kolorystyki

Osoby nie dysponujące najlepszym wyczuciem kolorów, mogą posłużyć się kołem barw. Dzięki niemu łatwiej będzie im tak dopasować barwy, aby dobrze współgrały ze sobą.

Efekt harmonii komplementarnej (dopełniającej) można osiągnąć poprzez zestawienie kolorów znajdujących się po przeciwnych stronach koła. Na przykład pomarańczowy – niebieski, żółty – fioletowy. To dobra propozycja dla osób pragnących uzyskać wystrój pełny wyrazu. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach tętniących życiem, przykładowo w salonie. Nie nadaje się natomiast do małych wnętrz, gdyż tak zdecydowane połączenie kolorystyczne może dodatkowo je pomniejszyć.

Harmonia analogiczna (pokrewna) to kombinacja stworzona z dwóch lub trzech kolorów położonych obok siebie na kole. Na przykład dwa odcienie błękitu połączone z sąsiadującą z nimi zielenią. Taka kompilacja dobrze wpisze się w preferencje osób, które najbardziej komfortowo czują się w stonowanych aranżacjach. Można po nie sięgnąć podczas urządzania wystroju sypialni, gdyż sprzyjają relaksowi, wyciszeniu. Podobnie jak połączenia monochromatyczne.

Kolory Pantone

Podczas poszukiwań niepowtarzalnych kolorów, można wziąć pod uwagę sugestie Pantone (Pantone Color Institut), który od wielu lat wybiera kolor roku. Greenery (soczysta zieleń) to najmodniejsza barwa w 2017 roku. Oprócz niej na czasie jest także ceglasta oraz płomienna czerwień, rudawy brąz, czekoladowy bakłażan, pudrowy róż, cieliste beże, złociste oliwki. Jest więc w czym wybierać.