Jakie meble w pokoju dzieci?Pokój dziecięcy to specyficzna przestrzeń, gdyż musi spełniać kilka funkcji jednocześnie. Powinien znaleźć się w nim kącik do spania, nauki, relaksu i zabawy. Meble stanowiące jego wyposażenie muszą być nie tylko dopasowane do wieku i potrzeb dziecka, ale również trafiać w jego gust i zainteresowania. To jego prywatna przestrzeń, dlatego musi być urządzona tak, aby czuło się w niej bezpiecznie i swobodnie.

Meble do pokoju dziecka

Podstawę stanowi wygodne łóżko. Solidne, dobrze dobrane do wzrostu jego użytkownika. Duże znaczenie ma materac, gdyż to on decyduje o jakości nocnego wypoczynku. Nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Idealnie, gdy łóżko jest wyposażone w pojemnik na pościel lub umieszczone na podeście z wbudowanymi praktycznymi schowkami mogącymi pomieścić różne przedmioty.

Biurko i krzesło tworzące strefę do nauki muszą umożliwiać dziecku zachowanie właściwej postawy ciała podczas odrabiania lekcji. Warto postawić na modele z opcją regulacji – wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia krzesła oraz wysokości blatu w przypadku biurka. Dobrze jest umieścić w pokoju dodatkowy blat lub stolik, przy którym pociecha będzie mogła realizować swoje pasje.

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć różnorodnych mebli do przechowywania. Moduły powinny być pakowne, a przy tym nie zajmować zbyt dużo miejsca. Znakomicie sprawdzi się szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi. Im więcej będzie miała szuflad, półek i przegródek – tym lepiej. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać porządek we wnętrzu. W pomieszczeniu o większym metrażu można uwzględnić regał na książki oraz komody na lekką odzież i bieliznę.

Półki zawsze stanowią dobry wybór, gdyż oszczędzają miejsce na podłodze i zapewniają dodatkową powierzchnię do składowania książek i drobiazgów, które dziecko uważa za cenne i chce je wyeksponować. W pokoju trochę starszych dzieciaków przydadzą się komfortowe siedziska, na których można będzie przyjmować znajomych. Może to być kanapa, fotele lub choćby niewielkie pufy.

Idealne meble – estetyczne i funkcjonalne

Meble powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na uszkodzenia. Warto zainwestować w moduły, które dają możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb dziecka. Powinny być jak najbardziej uniwersalne, aby posłużyły przez długi czas. Rozsądnie jest postawić na proste formy i sprytne rozwiązania, które podniosą ich wartość użytkową. W dziecięcym pokoju najlepiej zdają egzamin meble utrzymane w stonowanej kolorystyce. Wnętrze można urozmaicić i spersonalizować za pomocą dodatków, fototapety, grafiki lub naklejek. To elementy, które łatwo można będzie zmienić, gdy dziecko z nich wyrośnie.

Decydując się na gotowy zestaw mebli warto poświęcić chwilę na przemyślenie ich doboru. Jeśli będzie ich zbyt dużo, do wnętrza wkradnie się chaos. Ucierpi także estetyka jego wystroju. Zamawiając meble na wymiar można otrzymać zestaw, który będzie idealnie dopasowany do wielkości i charakteru wnętrza.