Podczas naszego ostatniego projektu w Bydgoszczy, gdy firma Smart Design Sara Tokarczyk projektowała mieszkanie, pojawił się problem z salonem, a dokładniej podlogą. Wybór podłogi do salonu nie jest rzeczą prostą – wręcz przeciwnie. Jeden niewielki błąd w zakresie doboru materiałów czy nawet odpowiedniego koloru może nas niemało kosztować. Panele, deski, wykładziny – niemal z roku na rok na rynku pojawiają się coraz to nowsze, bardziej atrakcyjne rozwiązania. Zanim wybierzemy się do sklepu dokładnie przeanalizujmy posiadany budżet – wszak to od niego w największym stopniu zależy, na jaką podłogę się zdecydujemy.

Na samym początku zapoznajmy się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Sklepy budowlane oferują nam szereg materiałów, różniących się od siebie nie tylko ceną czy wyglądem, ale również właściwościami, w tym wytrzymałością. Na co warto zwrócić uwagę? Do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie „salonowej podłogi” należą:

  • Panele drewniane (trójwarstwowy bądź dwuwarstwowy parkiet naturalny) – wytrzymały dąb, klasyczna sosna bądź drewno egzotyczne takie jak jatoba, sukupira bądź merbau;
  • Panele laminowane (cena proporcjonalna do jakości);
  • Płytki ceramiczne – dedykowane przede wszystkim „w pakiecie” z ogrzewaniem podłogowym, idealne jeżeli salon łączony jest z kuchnią;
  • Płytki kamienne – stylowe i eleganckie płytki z granitu, marmuru bądź piaskowca;
  • Żywica – nowoczesne, aczkolwiek praktyczne i efektowne rozwiązanie dostępne w dowolnej wersji kolorystycznej;
  • Korek – stosunkowo nowe rozwiązanie dostępne w postaci płyt, paneli bądź parkietu;
  • Bambus – egzotyczne rozwiązanie, idealne do pomieszczeń nowoczesnych;
  • Wykładzina – coraz rzadziej stosowane rozwiązanie, preferowane głównie w pokojach dziecięcych.

W zakresie paneli prym wiodą rozwiązania drewniane – są maksymalnie trwałe i przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć nam nawet przez dziesięciolecia. Oczywiście, wszystko zależy od gatunku drewna. Największą żywotnością cechują się panele stworzone w oparciu o drzewa egzotyczne. Płytki – zarówno ceramiczne jak i kamienne – są znacznie prostsze w pielęgnacji, aniżeli drewno i dodatkowo doskonale wpasowują się w nowoczesny design każdego pomieszczenia. Warto zaznaczyć również, że nowoczesne rozwiązania takie jak korek czy bambus wymagają specjalnej, wzmożonej pielęgnacji. W przypadku bambusa niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza praktycznie przez cały czas.