Zmiana charakteru pomieszczeń dotychczas niewykorzystywanych to dobre wyjście w sytuacji, gdy nie ma możliwości lub środków na rozbudowę a, potrzebna jest dodatkowa życiowa przestrzeń. Piwnica po adaptacji może posłużyć jako miejsce na siłownię, salon gier, bądź kino domowe. Można w niej urządzić także pokój dla potrzebującego większej prywatności nastolatka.

adaptacja piwnicy do celów mieszkaniowych

adaptacja piwnicy do celów mieszkaniowych

Etap 1 – oszacowanie wysokości

Zaadaptowanie piwnicy wymaga spełnienia ściśle określonych warunków. Pomieszczenie powinno mieć min. 2,5 m wysokości. Jeśli mierzy ono tylko 2,2 m, nie może być przerobione na pokój, gdyż w myśl przepisów, we wnętrzach o takich wymiarach można spędzać zaledwie kilka godzin w ciągu dnia.

Oczywiście istnieje możliwość zwiększenia wymiarów pionowych piwnicy, ale taki krok musi być poprzedzony konsultacją z projektantem. Pomoże on ustalić takie parametry jak: głębokość posadowienia budynku, wysokość i szerokość ław fundamentowych, jak również jakość materiałów, z których zostały one wykonane. Znajomość powyższych zagadnień pomoże uniknąć sytuacji, w której prace zostaną przerwane z powodu braku zasobów finansowych na ich dalszą realizację.

Najmniej kosztownym rozwiązaniem jest obniżenie podłogi piwnicy poprzez usunięcie wierzchnich warstw, aż do poziomu fundamentów. Natomiast ich podbijanie to najskuteczniejszy sposób na zwiększenie wysokości takiego pomieszczenia, ale za to dosyć trudny, ryzykowny i kosztowny. Wymaga zamówienia wykonania projektu konstrukcyjnego u architekta wnętrz oraz współpracy z doświadczonym podwykonawcą, aby adaptacja nie zakończyła się zburzeniem konstrukcji budynku.

Etap 2 – sprawdzenie wilgotności

Nie ma żadnego problemu, gdy wilgotność ścian piwnicy nie przekracza 5%. Osuszania wymaga ta sięgająca 12%. Gdy wykracza ona poza ten poziom, niestety trzeba będzie skorzystać z pomocy specjalistów w ustaleniu przyczyny takiego stanu rzeczy. Może to być obecność wód gruntowych zbyt blisko podłogi. W celu rozwiązania tego problemu konieczne może okazać się wykonanie przeciwwodnej izolacji poziomej podłogi lub ław fundamentowych. Następnym krokiem będzie zainstalowanie kanałów wentylacyjnych oraz osuszenie wnętrza.

Etap 3 – zadbanie o oświetlenie sztuczne i naturalne

Okna w piwnicy podlegającej adaptacji powinny zajmować powierzchnię nie mniejszą niż 1/8 powierzchni podłogi. W sytuacji, gdy jest inaczej, trzeba będzie powiększyć te już istniejące lub wybić dodatkowe otwory okienne. Taki zabieg jest stosunkowo prosty do przeprowadzenia w piwnicach płytko zagłębionych, w których wysokość ściany sięga 90 cm lub więcej niż poziom gruntu. Jeśli chodzi o oświetlenie, w przypadku piwnic montaż podwieszanych sufitów nie wchodzi w grę. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się klasyczne lampy wiszące.

Etap 4 – izolacja termiczna lub ocieplenie

Jeśli dom jest płytko podpiwniczony, najkorzystniej będzie zastosować izolację zewnętrzną. Ocieplenie piwnicy od wewnątrz lepiej zda egzamin, gdy tkwi ona głęboko poniżej poziomu terenu.

Czy adaptacja piwnicy na pomieszczenie mieszkalne jest opłacalnym posunięciem, zależy od specyficznych warunków tego wnętrza. Jedno jest pewne, warto w takiej sytuacji zasięgnąć porady u architekta wnętrz, aby jeszcze przed przystąpieniem do pracy oszacować budżet, który pochłonie taka inwestycja. Poznać trudności, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć oraz przybliżony czas realizacji całego przedsięwzięcia.