Co może dla Ciebie zrobić architekt wnętrz?

Przyjęło się myślenie, że architekt wnętrz to dosyć kosztowny specjalista, z którego porad korzystają osoby dobrze usytuowane, jak również ci, którzy stanęli w obliczu wielkiego kryzysu. Na ogół kryje się on pod postacią małego, słabo ustawnego wnętrza, na które właściciel nie ma żadnego pomysłu, ale pilnie potrzebuje je zagospodarować.

Kogo stać na zatrudnienie architekta?

Sara Tokarczyk

architekt wnętrz

Wbrew pozorom nie ma w tym obszarze, aż tak wielkich ograniczeń. Zakres wykonywanych przez niego prac to jedna z wielu kwestii podlegających uzgodnieniom. Podobnie jak budżet, który ma być przeznaczony na ten cel. Projektant wnętrz sięga po takie środki oraz proponuje takie rozwiązania, które znajdują się w zasięgu możliwości finansowych jego klienta. Poza tym wytrawny fachowiec podpowie, gdzie można sobie pozwolić na niewielkie cięcia, a na których rzeczach nie warto oszczędzać. Na początku ubędzie trochę gotówki, ale w końcowym rezultacie wszelkie poniesione
w związku z taką współpracą wydatki szybko się zwrócą.

Zasady współpracy

Można spotkać się również z takim wyobrażeniem, że architekt wnętrz będzie działał po swojemu, bo wie lepiej. Specjaliści z branży wnętrzarskiej są nastawieni na wsłuchiwanie się w potrzeby klientów. Ich zadanie polega na tym, aby dobrze je poznać, a następnie przenieść na realny grunt.

Mogą pojawić się sugestie dotyczące zmiany kierunku myślenia, ale zostaną one wprowadzone tylko po uzyskaniu aprobaty zleceniodawcy. Warto wziąć je pod uwagę, gdyż często zdarza się tak, że projektant wnętrz jako osoba doświadczona, dobrze obeznana z tematem podpowie rozwiązania, które nie są oczywiste, a jednak zadziwiająco skuteczne. Architekci zawsze patrzą na swoje realizacje w szerszej perspektywie. Sugerują się panującymi trendami, ale stawiają na dobry design, który będzie bronił się mimo upływu lat.

Dekorator czy architekt wnętrz?

Dekorator to człowiek, który włącza się na ostatnim etapie działań. Zajmuje się umeblowaniem
i dodatkami. Tymczasem projektant wnętrz zamienia cztery puste ściany w niezwykle funkcjonalną przestrzeń.

Może na przykład zaproponować zmianę układu ścian wewnętrznych. Tak zaawansowane prace są dosyć czasochłonne, ale mają one na celu podział mieszkania na strefy, stworzenie ciągów komunikacyjnych, otworzenie lub zamknięcie poszczególnych pomieszczeń. To zabiegi zamierzające do poprawy walorów użytkowych i estetycznych mieszkania. Na indywidualne zlecenie zaprojektuje również meble na wymiar, bądź interesującą instalację oświetleniową.

Architekt wnętrz dysponuje rozległą wiedzą branżową, znajomością rozmaitych materiałów oraz produktów, dzięki czemu jego praca ma bardziej kompleksowy charakter. A to nie tylko wydatek, ale przede wszystkim duży komfort, oszczędność czasu i wysiłku. Brak konieczności dochodzenia do pewnych rozwiązań na własną rękę. Samodzielnego poszukiwania mebli, tkanin, akcesoriów. Pewność, że wszystko będzie zrealizowane należycie, bez potknięć i omyłek skutkujących przedłużeniem się remontu.

2019-10-03T10:35:05+02:0020.07.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ