Moodboard, czyli tablica inspiracji

Moodboard to zbiór różnego rodzaju obrazów przedstawiających rzeczy oraz miejsca, które szczególnie przypadły do gustu jego autorowi. Może on mieć wymiar rzeczywisty, namacalny bądź wirtualny, czyli do podziwiania na ekranie komputera. Charakter takiej tablicy inspiracji jest ściśle uzależniony od jej zastosowania.

meble na wymiar bydgoszcz

Przykładowy moodboard

Kolekcja pięknych chwil

Obecnie wiele moodboardów jest tworzonych z myślą o dekorowaniu domowych przestrzeni. Biura lub chociażby sypialni. Stanowią one zlepek rozmaitych haseł, fotografii, a nawet drobnych przedmiotów, które nie tylko cieszą oko, ale nierzadko mają również wartość sentymentalną. Wystarczy tablica magnetyczna, korkowa lub choćby zwykła metalowa kratka, aby skomponować niepowtarzalną mozaikę, która doda artyzmu oraz ociepli aranżację wnętrza.

Moodboard jako źródło inspiracji dla projektanta

Takimi tablicami chętnie posiłkują się podczas pracy przedstawiciele kreatywnych zawodów. Projektanci, graficy, architekci wnętrz. Tego rodzaju zestawienie w ich przypadku trudno jest nazwać nieodzownym narzędziem, ale w pewnych sytuacjach może okazać się bardzo użyteczne. I to nie tylko na początkowym etapie pracy nad projektem. Z praktycznych przyczyn kreowane przez nich moodboardy na ogół funkcjonują na twardym dysku. W takiej formie prościej jest je zmieniać, ulepszać, wzbogacać o kolejne elementy. A gdy dzieło jest już gotowe, można je pokazać klientowi.

Tablica inspiracji ukazuje nie tylko kolory, faktury, materiały, ale również oddaje specyficzny klimat
i emocje, na których uchwyceniu zależy twórcy projektu, a które trudno jest opisać słowami. Moodboard upraszcza proces prezentowania posiadanej wizji zleceniodawcy. Pomaga zobrazować,
w jakim kierunku ona podąża.

Czasem to projektant zachęca klienta do stworzenia takiego kolażu. Zwłaszcza gdy ma on trudności
z opisaniem posiadanego stylu. W ten sposób łatwiej jest poznać jego upodobania.

Cenna pomoc podczas samodzielnego urządzania wystroju

Z moodboardów coraz chętniej korzystają osoby pasjonujące się aranżacją wnętrz. Tablica projektanta amatora może być kolekcją składającą się ze zdjęć, wydruków, szkiców i wycinków
z gazet, próbek materiałów oraz kolorów.

Dlaczego warto pokusić się o stworzenie takiego zestawienia? W przypadku zmiany aranżacji wszystkich pomieszczeń w domu pomoże ono uporządkować całą wizję. Spojrzeć na pojedyncze pomysły jako całość. Sprawdzić, czy poszczególne elementy będą ze sobą współgrać. A także upewnić się, że estetyka nie wzięła góry nad funkcjonalnością.

Moodboard ma tę zaletę, że znacznie ułatwia proces selekcji. Obserwując i udoskonalając tablicę na przestrzeni czasu, można przekonać się, czy zawarte na niej pomysły są dobre, a może stanowią jedynie przelotną fascynację podyktowaną sezonową modą. Za jej sprawą można uniknąć nietrafionych wyborów. Skupić się na uniwersalnych i ponadczasowych elementach wystroju, które dobrze posłużą przez długi czas. To ogromna pomoc, zwłaszcza dla osób dysponujących skromnym budżetem.

2019-10-03T10:35:05+02:0021.06.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ