Magia oświetlenia – garść sprawdzonych pomysłów na wydobycie walorów wnętrza

Każde wnętrze ma swoje mocne i słabe strony. Ich poznanie to pierwszy krok do stworzenia prawdziwie wyjątkowej aranżacji. Drugi krok to funkcjonalne umeblowanie pomieszczenia. A trzeci? Dobór oświetlenia pozwalającego na skorygowanie drobnych niedoskonałości oraz wydobycie wszelkich jego atutów.

projekt oświetlenia w salonie – smart design

Rola oświetlenia we wnętrzach

Z wykorzystaniem oświetlenia można:

  • poprawić wygląd wnętrza,

  • zaakcentować podział na strefy,

  • rozjaśnić zaciemnione kąty,

  • skierować wzrok na te elementy aranżacji, które są szczególnie warte uwagi.

Aby móc sprawnie operować oświetleniem w pomieszczeniu, trzeba poznać pełnię jego możliwości.

Różne rodzaje oświetlenia i ich zastosowanie

Oświetlenie główne ma zastępować światło dzienne, dlatego powinno ono dawać jasne, delikatnie rozproszone światło. W tym celu instaluje się:

  • lampy wiszące,

  • żyrandole,

  • plafony.

Zasadnicza różnica pomiędzy lampą wiszącą a żyrandolem polega na ilości źródeł światła. Zwykły zwis może mieć ich kilka, podczas gdy żyrandol nawet kilkanaście. Tak rozłożyste oprawy świetlne przeznaczone są do wnętrz o sporych rozmiarach, gdyż te o małym metrażu mogłyby przytłoczyć. W nich lepiej będą sprawować się zwisy o minimalistycznej budowie.

lampa wisząca nad stołem – projekt smart design

Architekci wnętrz podpowiadają, że im wyżej znajdują się lampy, tym większy obszar oświetlają. Minimalna wysokość ich zawieszenia to: ok. 2 m nad podłogą oraz ok. 80 cm nad blatem w sytuacji, gdy zwis jest wyposażony w otwarty klosz, trzeba umocować go wyżej, aby nie drażnił oczu.

O tym, jak dużo światła dostarczy dana lampa, decyduje nie tylko ilość żarówek, ale również ich kształt. Zaokrąglone modele rozpraszają światło na boki, podczas gdy wąskie i podłużne żarówki kierują je punktowo.

Lampy wiszące z nieprzezroczystym kloszem o zamkniętej konstrukcji skupiają światło na obszarze znajdującym tuż pod nimi. Z tego względu najkorzystniej jest zainstalować je — pojedynczo lub w zestawie — nad stołem w jadalni, wyspą lub roboczym blatem w kuchni.

Do niewielkich pomieszczeń, jak również aranżacji łazienek i korytarzy wymagających jasnego, ale dyskretnego oświetlenia projektanci rekomendują plafony. Dają one mocne światło, ale ponieważ montowane są tuż przy suficie, nie ma ryzyka, że zdominują wystrój.

Oświetlenie boczne, czyli lampy stołowe i podłogowe, kinkiety oraz ścienne reflektorki, to dodatkowe źródła światła w pomieszczeniu. Przy ich użyciu można rozświetlić ustronne miejsca, zwiększyć funkcjonalność poszczególnych stref. Tego rodzaju oprawy są mistrzami w kreowaniu nastroju.

Nie może być mowy o komforcie bez lampy stołowej na szafce nocnej w sypialni oraz stoliku kawowym w salonie. Koniecznie powinna ona pojawić się również w kąciku do pracy.

oświetlenie użyte w jednym z naszych projektów

Wskazówka: lampy stołowe działają podobnie jak kinkiety z tą różnicą, że są montowane na ścianie. Jeśli w pomieszczeniu nie ma miejsca dla lampy stojącej, z powodzeniem można ją zastąpić kinkietem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, gdzie również potrzebna jest lampka nocna. Jeśli pojawi się ona na ścianie, nie będzie narażona na przypadkowe potrącenie podczas zabawy.

Kinkiety wyposażone w klosz — zwłaszcza ten z ruchomą głowicą — umożliwiają wydobycie z cienia najbardziej atrakcyjnych elementów aranżacji. Może to być efektowny mebel, obraz lub galeria zdjęć.

Tego rodzaju lampy przydają się w łazience do oświetlenia lustra. W podobny sposób można je wykorzystać w przedpokoju. Minimalna wysokość instalacji kinkietu na ścianie wynosi ok. 1,5 m od podłogi. Tyle powinna również liczyć minimalna odległość pomiędzy dwoma kinkietami zamontowanymi na tej samej ścianie.

alternatywne oświetlenie liniowe – projekt smart design

Porada architekta wnętrz: kinkiety znajdują się przez cały czas w polu widzenia, dlatego lepiej, by pod względem wizualnym zachowywały spójność z pozostałymi elementami aranżacji. Indywidualny styl wnętrza można podkreślić za pomocą lampy stojącej o oryginalnym designie. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kilka lamp wiszących, nie muszą one stanowić kompletu.

Lampy podłogowe podnoszą jakość wieczornego relaksu w fotelu przy lekturze dobrej książki lub w czasie odbywania maratonu ulubionego serialu na kanapie. Masywny zestaw wypoczynkowy nie pozostawia przestrzeni do ustawienia takiej lampy? Problem ten rozwiąże model z łukowato wygiętym ramieniem. Nawet jeśli „wyląduje” on za kanapą, dzięki swojej pomysłowej konstrukcji zdoła dostarczyć światło tam, gdzie będzie najbardziej potrzebne.

Kreowanie przestrzeni światłem

Lampy kierujące światło na sufit sprawiają, że wnętrze wygląda na wyższe i bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Wysokie pomieszczenia z kolei będą wydawały się niższe i przytulniejsze, gdy pojawią się w nich lampy kierujące światło ku dołowi.

Poprzez doświetlenie bocznych ścian długiego i wąskiego wnętrza np. przy pomocy kinkietów lub spotów można optycznie dodać mu szerokości. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać poprzez pomalowanie ścian, od których będzie odbijać się światło na jasny kolor np. biały, lub kremowy.

2021-03-12T10:36:13+01:0028.09.2020|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ