Kilka ciekawych pomysłów na zabudowę pod schodami

Z brakiem miejsca do przechowywania mierzy się współcześnie niemal każdy dom. W cenie są sprytne rozwiązania pozwalające na zorganizowanie dodatkowych schowków na różne przedmioty. Pusta przestrzeń pod schodami aż prosi się, aby ją w ten sposób zagospodarować.

Wnęka pod schodami – wymarzone miejsce pod zabudowę

W czasie kilku ostatnich lat bardzo zmieniło się postrzeganie schodów. Z elementu ciągu komunikacyjnego pozwalającego przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami stały się istotnym komponentem aranżacji.

Architekci wnętrz nadają rozmaite kształty stopniom oraz balustradom, łączą różnorodne materiały wykonania. Rezultatem są schody o coraz bardziej nietypowych formach, ciekawie urozmaicające przestrzeń domu.

Zazwyczaj domownicy prędzej czy później znajdują zastosowanie dla wnęki pod schodami. Gdy robią to bez żadnego planu – przestrzeń tę szybko ogarnia chaos psujący estetykę nie tylko schodów, ale również pomieszczenia, w którym się one znajdują.

Warto wypracować pomysł na ten kącik, zanim zostanie on urządzony spontanicznie albo zacznie osiadać w nim kurz. Poza tym chyba nie ma domu, w którym taki schowek nie byłby mile widziany.

Schowek pod schodami: co można w nim przechowywać?

Taki schowek może znaleźć wiele odmiennych zastosowań. Rodzaj składowanych w nim przedmiotów determinuje przede wszystkim wnętrze, którego częścią są schody.

Pod schodami będącymi częścią przedpokoju może powstać:

  • szafa na wymiar np. na wierzchnie okrycia,

  • szafka na buty,

  • schowek gospodarczy (na detergenty, odkurzacz, deskę do prasowania),

  • legowisko dla psa lub kota,

  • schowek na sprzęt sportowy (rowery, deskorolki, narty).

Pod schodami będącymi częścią salonu można stworzyć:

  • stojak/regał na wino,

  • kominek,

  • przegródki na szczapy drewna do kominka,

  • bibliotekę.

Przeznaczenie, jak również sposób organizacji tej przestrzeni to kwestia uzależniona od potrzeb i upodobań domowników.

Zabudowa pod schodami – jak ją stworzyć?

Rozplanowanie funkcjonalnej zabudowy w tym miejscu to spore wyzwanie aranżacyjne. Doświadczony projektant bez problemu sobie z nim poradzi. Można naturalnie próbować urządzić ją samodzielnie z wykorzystaniem gotowych modułów.

Mogą to być elementy o zróżnicowanej wysokości albo rząd szafek/półek o podobnych gabarytach. Jednak żaden z tych układów nie pozwoli na maksymalne wykorzystanie tej przestrzeni. Uda się to tylko z meblami na wymiar wykonanymi specjalnie z myślą o niej.

Wygląd i estetyka takiej konstrukcji jest uzależniona od budowy schodów. Innego rodzaju rozwiązania sprawdzą się w przypadku schodów pełnych, ażurowych, a jeszcze inne w sytuacji, gdy stopnie mocowane są na wspornikach, przez co wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu.

Wnękę znajdującą się pod schodami pełnymi można zaaranżować na wiele odmiennych sposobów. Trudniej jest w sytuacji, gdy pomiędzy stopniami występują prześwity. Zbyt masywna, zamknięta zabudowa może je nadmiernie przytłoczyć.

Meble na wymiar do wnęki pod schodami

Przestrzeń tę można zabudować z wykorzystaniem otwartych regałów umożliwiających szybkie odszukanie potrzebnych rzeczy na półkach lub w przegródkach. Znakomicie nadają się one do ekspozycji pamiątek lub dekoracyjnych drobiazgów. Projektant może tak zaplanować tę zabudowę, by półki sprawiały wrażenie połączonych ze stopniami, przez co lepiej wtopią się w wystrój.

Zabudowa pod schodami musi nawiązywać do stylistyki aranżacji danego wnętrza. Idealnie, gdy będzie wtapiała się w otoczenie, pozostając jednocześnie bardzo funkcjonalnym schowkiem.

W przypadku, gdy domownicy będą trzymać w takim składziku odzież, bieliznę pościelową, ręczniki oraz inne przedmioty, które powinny zostać ukryte przed wzrokiem gości, lepiej sprawdzą się zamknięte szafki oraz szuflady.

Meble na wymiar stwarzają duże możliwości, jeśli chodzi o wybór materiału wykonania, jak również kolorystyki frontów. Zabudowa zachowa bardziej transparentny wygląd, gdy będą one gładkie, pozbawione uchwytów. I odwrotnie – frezowane fronty wyposażone w uchwyty lepiej pozwolą zaznaczyć jej obecność w pomieszczeniu.

Z meblami wykonanymi na indywidualne zamówienie można pozwolić sobie na realizację bardziej pomysłowych koncepcji. We wnęce pod schodami w przedpokoju można stworzyć szafę na wymiar do przechowywania wierzchnich okryć. Skos można wykorzystać w celu wprowadzenia podziału na strefy przeznaczone do użytku przez poszczególnych domowników – dopasowane do ich wzrostu.

2021-03-12T10:37:50+01:0022.04.2020|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ