Kawalerka także może być ładna i funkcjonalna

Kawalerka także może być ładna i funkcjonalna

Kawalerki często budzą skojarzenia z ponurami, ciasnymi wnętrzami, w którym nie ma miejsca na praktyczne rozwiązania, a co dopiero dobry design. Obecnie tego typu mieszkania nadal mają ten typowy dla nich kameralny klimat, ale prezentują się o niebo lepiej, a do tego urządzone są zgodnie
z zasadami ergonomii. Dzięki temu nie muszą być mieszkaniami na chwilę. Mogą stanowić stałe lokum dla pary lub singla, w którym nie zabraknie mu życiowej przestrzeni i które z powodzeniem będzie mógł nazwać swoim domem.

Podział na strefy

Taki zabieg to postawa podczas planowania wystroju każdego mieszkania, ale w przypadku tych
o niewielkim metrażu ma on szczególne znaczenie. Brak przestrzeni wymusza na architektach wnętrz oszczędne gospodarowanie każdym skrawkiem wolnego miejsca, sięganie po sprytne rozwiązania
i sprzęty w wersji kompaktowej.

Mieszkanie warto podzielić na trzy strefy:

  • kuchenno – jadalnianą;

  • sypialnianą;

  • wypoczynkową.

Funkcjonalna kuchnia

Świetnie, jeśli mieszkanie jest wyposażone we wnękę, w której można umieścić kuchnię. Nie zawsze jednak dysponuje się takim luksusem, a wówczas projektant musi zadbać o to, aby w umowny sposób stworzyć podział pomiędzy szczególnymi strefami.

Kuchnię dobrze jest wyposażyć w meble na wymiar. Wydaje się, że jest to kosztowne rozwiązanie, ale w tym akurat przypadku chodzi o niewielką zabudowę składającą się z jednokomorowego zlewu, płyty elektrycznej o dwóch polach grzejnych, lodówki oraz kilku poręcznych modułów.

Konieczność zabudowania sprzętów AGD sprawia, iż niezbędne są górne szafki jako dodatkowa powierzchnia do składowania. Aby całość nie wyglądała zbyt ciężko, warto postarać się o meble
w jasnej tonacji i o prostej linii.

Strefę kuchenną można odseparować od reszty mieszkania za pomocą niewielkiego stołu, przy którym można będzie spożywać posiłki. Dobrą propozycję stanowi model rozkładany pozwalający na uzyskanie dodatkowych miejsc podczas wizyt gości.

Komfortowy kącik sypialny

Rozkładana kanapa to często stosowane rozwiązanie w kawalerkach. Tymczasem w większości przypadków oszczędność miejsca jest raczej niewielka, a utrata komfortu podczas snu naprawdę dotkliwa. Łóżko powinno znaleźć się w rogu najbardziej oddalonym od drzwi, gdyż w takiej lokalizacji jego użytkownik będzie miał zapewnioną intymność. Zwiększy ją również komoda oddzielająca część sypialną od wypoczynkowej. Podobny efekt można osiągnąć poprzez ustawienie regału z otwartymi półkami, który znakomicie sprawdzi się jako ścianka działowa, a przy tym nie będzie blokować dostępu światła.

Strefa wypoczynkowa w wersji mini

W obliczu bolesnego braku wolnej przestrzeni trzeba będzie urządzić ją w oparciu o niewielką sofę
i stolik kawowy. Telewizor warto zainstalować na ścianie, co umożliwi swobodne przemieszczanie się po mieszkaniu.

W kawalerkach szczególnie przydaje się szafa na wymiar. Jest ona o tyle wskazana, że na ogół nie ma możliwości umieszczenia w pokoju zbyt wielu modułów do przechowywania. W tym przypadku świetnie zda egzamin pojemny model wnękowy zainstalowany w przedpokoju.

2019-10-03T10:35:04+02:0007.12.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ