Jak urządzić kino w domu?

Kinomaniacy powiedzą, że nic nie zastąpi seansu filmowego w kinie. Jeśli chodzi o wysoką jakość dźwięku i obrazu prawdopodobnie nie. Są jednak „kinowe atrakcje”, które nie każdemu pasują. Decydując się na urządzenie kina we własnych czterech ścianach, można będzie uniknąć wielu niedogodności.

Kino w domu: relaks i rozrywka dla całej rodziny

Kino to nie tylko przyjemność cieszenia się dobrą fabułą na dużym ekranie, ale również konieczność siedzenia w tłumie obcych osób zakłócających jej odbiór, korki po drodze, problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, kolejka do kasy biletowej i toalety – długo można by wyliczać. Nie będą one dokuczać w kinie zaimprowizowanym w zaciszu własnego domu.

Niemal profesjonalna sala kinowa w osobnym pomieszczeniu to ideał, ale jej organizacja wymaga sporej ilości przestrzeni, czasu i środków finansowych. Tak duże przedsięwzięcie nie obędzie się bez pomocy fachowców: architekta wnętrz, akustyka, specjalisty od instalacji multimedialnych.

Jeśli nie ma możliwości uruchomienia takiej sali w osobnym pomieszczeniu, zawsze można zmienić projekt aranżacji salonu tak, aby zapewniał on komfortowe warunki do odbywania prywatnych seansów.

Domowe kino w salonie — jak je zorganizować?

Pokój dzienny zwykle jest największym pomieszczeniem w całym domu. Z założenia służy on do relaksu, dlatego jego aktualny wystrój z powodzeniem można wykorzystać jako bazę do stworzenia domowego kina.

Kompleksowa zmiana aranżacji salonu nie będzie konieczna, a może nawet niewskazana. Nadal powinien on umożliwiać przyjmowanie gości, spędzanie czasu w rodzinnym gronie oraz realizację innych dotychczas podejmowanych w nim aktywności. Nie można go urządzić tak, by nadawał się tylko do oglądania filmów.

Na jakich elementach warto skupić się podczas urządzania kina w domu?

  • Sprzęt audiowizualny

Odbiór najbardziej zbliżony do tego w kinie — jeśli chodzi o wielkość i jakość obrazu — zagwarantuje ekran oraz projektor. Taka instalacja wymaga obecności niezagospodarowanej ściany i co w praktyce może być bardziej problematyczne — odpowiedniego metrażu (min. 20 m2), żeby zachowany był stosowny dystans pomiędzy ekranem a miejscami siedzącymi.

Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, zawsze można posiłkować się posiadanym już sprzętem. Obecnie w większości domów można znaleźć telewizor o imponującej wręcz ilości cali, a wraz z nim takie urządzenia jak: dekoder telewizyjny, odtwarzacz Blu-ray oraz soundbar. Z czasem, gdy rodzina rozsmakuje się w takiej formie rozrywki, zestaw ten można będzie rozbudować.

Telewizor zainstalowany na ruchomym zapewni możliwość dopasowania jego ustawienia do potrzeb wszystkich uczestników seansu, co wcale nie oznacza, że inny sposób montażu nie wchodzi w rachubę.

Jeśli salon jest zaaranżowany w jasnych barwach, warto rozważyć przemalowanie ściany, na której umocowany jest telewizor na ciemny kolor. Taki zabieg sprawi, że lepiej wtopi się on w wystrój, a wnętrze zyska bardziej kinowy wygląd. Aby kontrast pomiędzy jasnym ekranem a ciemną ścianą nie męczył oczu, można ją podświetlić z pomocą kinkietów, oświetlenia sufitowego lub taśmy LED.

  • Meble gwarantujące wysoki komfort wypoczynku

W domowym kinie meble zapewniające należytą wygodę podczas oglądania są równie istotne, co sprzęt audio-video. W rodzinnym salonie sprawdzi się rozłożysty narożnik, na którym każdy domownik będzie mógł się usadowić. Idealnie, jeśli będzie on wyposażony w takie rozwiązania jak: podnoszone oparcia, regulowane zagłówki, zdejmowane poduszki oparciowe. Niektóre narożniki mają wbudowane sprytne schowki, stoliki oraz barki. W czasie takiej domowej projekcji na pewno znajdą one zastosowanie.

Jeśli przestrzeń salonu nie pozwala na ustawienie tak dużego mebla, można pozostać przy kanapie oferującej podobne wygody. Dodatkowe miejsca siedzące zagwarantują funkcjonalne fotele z wysokimi, rozbudowanymi oparciami oraz profilowanymi zagłówkami. Znakomitym ich dopełnieniem będą pufy, które w razie potrzeby mogą pełnić również rolę podnóżka lub stolika kawowego.

W czasie kilkugodzinnego seansu ciężko jest usiedzieć w jednej pozycji. Warto mieć do dyspozycji meble, które umożliwią jej zmianę.

Przed rozpoczęciem oglądania dobrze jest ułożyć na oparciach mebli kilka kocyków. Długotrwały bezruch może sprawić, że zacznie dokuczać chłód, a wtedy dobrze będzie mieć pod ręką miękką tkaninę, w którą można będzie się wtulić. Dekoracyjne poduszki rozrzucone na meblach pozwolą na podparcie głowy lub pleców.

Domowa sala kinowa wymaga dobrego zaciemnienia. W większości mieszkań w oknach zainstalowane są rolety. Można je uzupełnić o grubą zasłonę wykonaną z tkaniny typu blackout.

Meble wypoczynkowe powinny układać się w kształt litery U. Centralną część takiego układu można wypełnić ławą, na której znajdą się przekąski oraz napoje. W takiej konfiguracji wszyscy kinomaniacy będą mieli do nich łatwy dostęp.

W bliskim sąsiedztwie kompletu wypoczynkowego powinna znaleźć się przynajmniej jedna lampa stojąca z abażurem subtelnie tłumiącym światło.

Jeżeli interesuje Cię więcej tematów związanych z wypoczynkiem w domowym zaciszu, to zapraszany do przeczytania: Jak zaaranżować strefę relaksu na balkonie?

2021-03-12T11:02:50+01:0001.06.2020|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ