Jak urządzić funkcjonalną garderobę we wnętrzu bez okien?

O wygodzie płynącej z posiadania garderoby w domu nie ma sensu dyskutować, gdyż korzyści tego rozwiązania są dosyć oczywiste. Kwestią wartą omówienia jest wygospodarowanie skrawka wolnego miejsca pod taką zabudowę.

Garderoba jest najbardziej funkcjonalna, jeśli znajduje się w bliskim sąsiedztwie sypialni. Są również osoby, które preferują lokalizację w pobliżu wejścia do mieszkania.

Na ogół jednak bywa tak, że nie ma w domu zbyt wielu pomieszczeń, które można przeznaczyć na ten cel. A co za tym idzie, garderoba pojawia się w tych miejscach, dla których z powodu trudnych warunków nie można znaleźć innego zastosowania.

Przez wspomniane trudne warunki należy rozumieć nietypowy kształt, ograniczony metraż. Tego typu przeszkody można pokonać, decydując się na garderobę na wymiar.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, sprawa wymaga bardziej metodycznego podejścia.

Garderoba na wymiar – idealnie dopasowana do architektury wnętrza

Brak okna w garderobie ma pewne plusy. Przede wszystkim w pomieszczeniu mniej będzie się kurzyć. Odzież nie będzie zagrożona zniszczeniem wynikającym z ekspozycji na światło. A projektanci planując rozkład mebli na wymiar, nie będą musieli poszukiwać sposobów na ominięcie okna. W praktyce oznacza to większe możliwości na korzystne zaaranżowanie garderoby.

Minusy? Brak swobodnej cyrkulacji powietrza, co może wywoływać u korzystających z niej osób dyskomfort. Czasem choćby dwa otwory wentylacyjne – umieszczone w górnej i dolnej części pomieszczenia – pozwalają zlikwidować tę niedogodność.

Dobry projekt garderoby to podstawa

Jeśli garderoba zlokalizowana jest przy ścianie zewnętrznej, warto postarać się o grzejnik lub matę grzewczą. Takie umiejscowienie w połączeniu z niewystarczającą wentylacją pomieszczenia może sprawić, że na ścianach zacznie osadzać się wilgoć, która w dalszej perspektywie doprowadzi do rozwoju pleśni i grzyba.

Architekci wnętrz przezornie zostawiają nieco większy odstęp pomiędzy ścianą a zabudową. Taki zabieg „okraja” przestrzeń do poruszania się, jednak strata ta jest minimalna. A jeśli ma ona uchronić przed uciążliwymi komplikacjami, warto ją ponieść.

Planowanie oświetlenia w garderobie bez okien

Garderobę bez dostępu do światła dziennego można spróbować trochę rozjaśnić poprzez wpuszczenie światła z sąsiedniego pomieszczenia za pomocą luksferów lub przeszklonych drzwi.

Taki zabieg żadną miarą nie zwalnia z konieczności starannego przemyślenia kwestii oświetlenia. Najważniejsze jest mądre rozplanowanie ilości, rodzaju oraz rozmieszczenia źródeł światła.

We wnętrzach o większym metrażu powinno pojawić się kilka lamp sufitowych. Muszą być one równomiernie rozmieszczone, aby dobrze rozjaśniały całe pomieszczenie i dawały w miarę naturalny efekt.

W tego typu garderobach znakomicie sprawdzają się lampy kierunkowe pozwalające na swobodne sterowanie snopem światła. Przy ich użyciu można rozświetlić zaciemnione kąty oraz miejsca ważne z punktu widzenia danej garderoby np. lustro, deskę do prasowania lub siedzisko do zmiany obuwia.

Równie starannego podejścia wymaga wybór i montaż oświetlenia wewnątrz samej zabudowy. Idealnie, jeśli zostanie doświetlona każda półka oraz szuflada, gdyż takie rozwiązanie znacząco zwiększa komfort korzystania z garderoby.

Projektanci coraz chętniej wykorzystują do tego celu nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED. Dostępne na rynku lampy podszafkowe wyposażone są w różne pomysłowe rozwiązania. Może to być np. czujnik ruchu lub pilot umożliwiający nie tylko na włączanie i wyłączanie oświetlenia, ale również regulację natężenia światła.

2020-01-23T14:22:31+01:0023.01.2020|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ