Jak sobie pościelisz… Przepis na idealną sypialnię

O urządzaniu sypialni wiele osób myśli w kontekście kolorystyki oraz tworzących klimat dodatków. Estetyka tego wnętrza jest ważna, ale priorytetem jest funkcjonalność. To właśnie na niej trzeba skoncentrować się podczas planowania wystroju sypialni.

Urządzanie sypialni – najważniejsze zasady

Na etapie tworzenia projektu domu lub mieszkania wachlarz możliwości w zakresie rozwiązań nastawionych na wygodę użytkowników sypialni jest ogromny. W przypadku istniejących już wnętrz trzeba pracować z tym, co jest. Przed przystąpieniem do aranżowania warto oszacować potencjał pomieszczenia, by móc opracować rozwiązania, które pomogą w pokonaniu jego ograniczeń.

  1. Lokalizacja sypialni, a spokój i prywatność

Sypialnia jest jednym z domowych pomieszczeń, które bezwzględnie muszą mieć dostęp do dziennego światła. Osoby lubiące wstawać wcześnie, powinny zaplanować ją we wnętrzu z oknami wychodzącymi na wschód. Dłużej można będzie pospać w sypialni z oknami skierowanymi na zachodnią stronę. Tyle że w takim układzie letnią porą będzie ona mocno się nagrzewała Rozwiązanie: rolety nieprzepuszczające lub odbijające światło, zaciemniające zasłony z tkaniny typu blackout.

Okna sypialni nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, gdyż panujący za oknem gwar może utrudniać zaśnięcie. Czasem znalezienie innej lokalizacji dla sypialni jest niemożliwe. Rozwiązanie: okna o dobrej izolacji akustycznej lub rolety dźwiękoszczelne zamontowane po zewnętrznej stronie okien.

Zakłócać sen mogą także hałasy dobiegające z kuchni, łazienki czy salonu. W domach piętrowych projektanci strefę nocną planują na piętrze, podczas gdy dzienna rozciąga się na parterze. W budynkach parterowych często odgradzają ją od reszty pomieszczeń przy użyciu korytarza z drzwiami.

Co zrobić w sytuacji, gdy mieszkanie/dom ma ograniczony metraż? Rozwiązanie: wyciszenie ścian z wykorzystaniem tapet na podkładzie filcowym lub dekoracyjnych paneli ściennych 3D z miękkiej pianki poliuretanowej. Na podłodze można ułożyć dywan lub wykładzinę dywanową. Przy okazji będą one tworzyć ciepłą, przytulną atmosferę w sypialni.

  1. Wielkość sypialni, a swoboda poruszania się

Szacunkowo powierzchnia sypialni przeznaczonej dla 2 osób powinna wynosić ok. 16 m2. Wraz z zabudową typu szafa/garderoba na wymiar powinna ona wynosić łącznie nie mniej niż 20 m2.

W sypialni o takiej wielkości można sobie pozwolić na umieszczenie tych elementów wyposażenia, które z punktu widzenia jej funkcjonalności są niezbędne. A mowa jest tutaj o łóżku, stolikach nocnych oraz szafie.

Wnętrze to powinno stwarzać warunki nie tylko do snu, ale i wypoczynku w ciągu dnia. Dlatego powinien pojawić się w nim głęboki fotel – koniecznie w parze z lampą stojącą, która wieczorami otuli go ciepłym blaskiem.

Czasem niewielka ilość wolnego miejsca wymusza konieczność zrezygnowania z pewnych wygód. Można również poszukać pomysłowych rozwiązań, które uchronią przed takimi trudnymi wyborami. Mogą to być skrzynie pod łóżkiem na bieliznę pościelową lub potrzebne drobiazgi. Toaletka z siedziskiem może być wykorzystywana nie tylko do upiększania, ale także do pracy.

  1. Meble do sypialni: wielkość, ilość i konfiguracja

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Jego długość wylicza się poprzez dodanie ok. 25 cm do własnego wzrostu. Gdy jest to posłanie dla 2 osób, trzeba wziąć pod uwagę wzrost wyższej osoby.

Odstęp pomiędzy łóżkiem a innymi elementami wyposażenia sypialni powinien być nie mniejszy niż 60 cm. Pełną swobodę poruczania się gwarantuje dystans mierzący 75 cm. Bezpośrednio przy łóżku powinno znaleźć się miejsce na szafkę lub stolik nocny. Jeśli sypialnia jest dla dwojga, każdy z użytkowników powinien mieć do swojej dyspozycji taki mebel.

Szafa wymaga ok. 1 m2 przestrzeni na osobę. By zaoszczędzić trochę cennego wolnego miejsca, można zamówić wykonanie takiego mebla na wymiar z drzwiami przesuwnymi. W sypialni powinno znaleźć się lustro ukazujące całą sylwetkę. Front szafy to idealne miejsce na jego umieszczenie.

Przytulna i komfortowa aranżacja sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy sporo czasu. Ok. 6-8 godzin w nocy i nierzadko kilka dodatkowych przeznaczonych na relaks w ciągu dnia. Jak ją urządzić, aby zagwarantować sobie zdrowy, głęboki i spokojny sen?

Porady architekta wnętrz:

  • materiały wykończeniowe powinny być naturalne, niealergizujące,

  • wypoczynkowi i wyciszeniu sprzyjają eleganckie, nieskomplikowane przestrzenie,

  • warto podążać za trendami, ale z zachowaniem umiaru i rozsądku (np. podłoga z kamienia lub ceramiki w sypialni będzie bardzo efektowna, ale mało przytulna),

  • warto sięgać po meble na wymiar, gdyż spełniają one wszystkie kryteria wygody dzięki perfekcyjnemu dopasowaniu do potrzeb ich użytkowników.

2020-03-31T17:40:53+02:0031.03.2020|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ