Garderoba dla całej rodziny: czy to ma szansę się udać?

Posiadacze domów raczej nie muszą tworzyć rodzinnej garderoby. W mieszkaniu w bloku trudno jest znaleźć dla niej miejsce, ale warto podjąć ten wysiłek. Jedna dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania umożliwi redukcję kilku modułów, na czym zyska zarówno estetyka, jak i funkcjonalność aranżacji domu.

garderoba na wymiar bydgoszcz

Kłopotliwy może być moment szykowania się do wyjścia, gdy wszyscy członkowie rodziny będą potrzebowali dostać się do swoich ubrań. Dobrze przemyślany projekt garderoby sprawi, że będzie mogło korzystać z niej kilka osób jednocześnie, bez chaosu i zamieszania.

Garderoba na wymiar – komfortowa przestrzeń dla całej rodziny

Gotowe meble mają ten minus, że sprawdzają się w przypadku przestronnych pomieszczeń o regularnym kształcie. Garderoba na wymiar wpasuje się w wybrany kąt i szczelnie go wypełni.

Takie parametry zabudowy jak szerokość, długość, głębokość czy wysokość często nie pozostawiają wielkiego pola do popisu. Sposób organizacji jej wnętrza to już zupełnie inna historia. Planując wygląd rodzinnej garderoby, temu aspektowi warto poświęcić lwią część uwagi.

Sprawny projektant stworzy zabudowę, która będzie komfortowa w codziennym użytkowaniu, a jednocześnie nie obniży funkcjonalności pomieszczenia, którego jest częścią.

garderoba na wymiar toruń

Projektowanie garderoby – grunt to dobre dopasowanie

Punkt wyjścia do planowania topografii wnętrza wspólnej garderoby powinno stanowić oszacowanie ilości odzieży znajdującej się w posiadaniu osób, które będą z niej korzystać. Przy okazji dobrze jest zrobić porządki i pozbyć się tej zbędnej, by nie marnować cennej przestrzeni.

Podział na części

W odniesieniu do wielkości i układu wnętrza garderoby, jak również liczby posiadanych rzeczy przez każdego użytkownika, trzeba dokonać wstępnego podziału jej przestrzeni na sekcje. Męskie kolekcje ubrań i butów nie są nadmiernie rozbudowane. Podobnie przedstawia się kwestia odzieży należącej do dzieci. Nie jest to jednak zasadą, dlatego warto opierać się na konkretach, a nie prognozach.

Ustalenie sposobu przechowywania

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie konkretnych rozwiązań wypełniających każdą z części, a także ich rozmieszenia. Usytuowanie półek i szuflad przeznaczonych na dziecięce rzeczy w wyższych partiach zabudowy nie ma sensu. Powinny znajdować się one na wysokości, na której najmłodsi będą mogli swobodnie po nie sięgnąć.

To jedna z ważniejszych zasad przy planowaniu wnętrza garderoby na wymiar. Odzież codzienna, często używana powinna znajdować się w zasięgu ręki. Ta, z której korzystamy sezonowo lub sporadycznie może wypełniać wyższe partie zabudowy.

garderoba na wymiar poznań

Wnętrze garderoby można wypełnić drążkami na wieszaki, półkami i szufladami o różnej wielkości. Spora część kobiecej odzieży wymaga przechowywania na drążkach. Panie mają w swoim posiadaniu żakiety, marynarki, lekkie sweterki, spódnice, spodnie oraz tzw. odzież długą, czyli sukienki i wierzchnie okrycia, które potrzebują większej ilości przestrzeni.

Panowie nie muszą mieć do swojej dyspozycji aż tylu wieszaków. Ich potrzeby jest w stanie zaspokoić kilka półek na swetry i koszulki oraz ze 2-3 szuflady na bieliznę, skarpetki. Wyjątek stanowią Ci dżentelmeni, których praca wymaga formalnego ubioru, a co za tym idzie, mają sporo garniturów, koszul, spodni. Dzieciaki nie potrzebują miejsca na drążkach. Ich ubranka spokojnie można pomieścić na kilku półkach i w szufladach.

Korzystnym rozwiązaniem tak w przypadku damskiej, jak i męskiej części zabudowy, jest zainstalowanie drążków na dwóch poziomach. Na górnym mogą zawisnąć marynarki, koszule. Dolny może być przeznaczony na spodnie i spódnice. Tu świetnie sprawują się wysuwane wieszaki umożliwiające szybki ogląd zawieszonej na nich odzieży.

Ważną kwestię podczas projektowania garderoby stanowi właściwe zaplanowanie ciągów komunikacyjnych, czyli sposobu rozmieszczenia półek, szuflad i drążków, aby kompletowanie stroju przebiegało bez niepotrzebnej krzątaniny.

garderoba na wymiar

Dla męskich butów znajdzie się przestrzeń w dolnej części segmentów z drążkami. Mogą być one ustawione luzem, umieszczone w pudełkach lub specjalnych organizerach. Damskie kolekcje obuwia często wymagają specjalnych półek, które zagwarantują do nich łatwy dostęp i uchronią je przed zniszczeniem.

Przy przechowywaniu akcesoriów wspaniale sprawdzają się spersonalizowane szuflady z przegródkami. Mężczyźni mogą trzymać w nich krawaty, zegarki, spinki do mankietów. W przypadku pań mogą być one dostosowane pod kątem biżuterii, okularów przeciwsłonecznych.

Osobny temat stanowią męskie plecaki, torby na laptopa i aktówki. O ile te pierwsze mogą być składowane np. w pojemnym koszu cargo, o tyle na te pozostałe przydałyby się osobne przegródki. Miejsce dla damskich torebek powinno być zorganizowane w podobny sposób.

I ostania kwestia – zwiększające funkcjonalność garderoby na wymiar kosze i pojemniki. Można skorzystać z dedykowanych rozwiązań lub gotowych i przy ich użyciu posegregować, poukładać drobne elementy garderoby, odzież sezonową.

Jeżeli interesuje Cię więcej tematów związanych z urządzaniem garderoby, zapraszamy do przeczytania: Jak urządzić funkcjonalną garderobę we wnętrzu bez okien?

2021-03-12T10:47:48+01:0001.03.2021|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ