Eklektyzm we wnętrzach, czyli jak ze smakiem łączyć różne style

Styl eklektyczny to zlepek rozmaitych nurtów wnętrzarskich. Jedni uważają, że dzięki niemu można uciec przed przyjętą konwencją, a w rezultacie stworzyć piękne, jedyne w swoim rodzaju aranżacje. Inni zaś są zdania, że eklektyzm to wyraz braku pomysłu na wystrój. Zbyt duża ilość przypadkowych koncepcji połączona w całość, co prezentuje się dosyć bezładnie, a nierzadko również tandetnie. Jak wobec tego wykreować eklektyczne wnętrza, tak aby były intrygujące, niebanalne i pełne stylu? Sprawdź co mają do powiedzenia eksperci od projektowania wnętrz.

Eklektyzm we wnętrzach, czyli jak ze smakiem łączyć różne style - rady projektantów mebli z firmy smart Design

Projektowanie wnętrz Bydgoszcz – elektyzm we wnętrzach

Inwencja twórcza kontra powściągliwość

Nie ma zbioru wytycznych, którymi można posiłkować się podczas tworzenia takich aranżacji. Na pewno warto wsłuchać się w siebie. Eklektyzm to znakomity sposób na wyrażenie siebie, uzewnętrznienie własnych zainteresowań oraz pasji. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji oraz stosować umiar i to w dużych ilościach.

W odmienności tkwi siła

Styl eklektyczny to łączenie form, materiałów, faktur i kolorów, które jako zestaw na pierwszy rzut oka nie mają prawa bytu, a jednak okazuje się, że końcowy efekt przechodzi najśmielsze wyobrażenia.

Magia kontrastów

Kluczem do sukcesu jest stworzenie w pomieszczeniu kilku kontrapunktów, czyli wprowadzenie do aranżacji pojedynczych elementów, które na zasadzie kontrastu uwypuklą piękno pozostałych.

Kontrapunkt z historią

Do wnętrza, w którym króluje nowoczesność bądź modny skandynawski minimalizm, można dodać kilka antyków czy choćby mebli stylizowanych na antyki. W salonie może to być komoda i stolik kawowy. W sypialni piękna toaletka. Grunt, aby nie było ich zbyt dużo, gdyż przytłoczą całość. Co można uzyskać dzięki takiemu mariażowi?

We współczesnych mieszkaniach dominują neutralne barwy oraz proste formy. Stworzone na takiej bazie aranżacje są gustowne, eleganckie. Często jednak bywają monotonne, żeby nie powiedzieć miałkie. Jakby czegoś im brakowało. Elementy wyposażenia z dawnych lat mogą je ocieplić, dodać im charakteru.

Czy można postąpić odwrotnie? Oczywiście, że tak. W mieszkaniach stylizowanych na stare, kilka mebli o nowoczesnym designie będzie jak powiew świeżości.

Harmonijna całość

Po wprowadzeniu takich smaczków z pewnością zrobi się charakternie. Tylko co zrobić, aby aranżacja nie przypominała przypadkowej zbitki, a konsekwentnie realizowany twórczy zamysł? Zadbać o równowagę. Światło i przestrzeń sprawią, że wystrój nie będzie wydawał się zbyt przeładowany. Natomiast porządek kolorystyczny uchroni go przed wizualnym chaosem. Meble zdobione frezami i sztukaterią równoważyć elementami o skromnej formie. I jeszcze jedna rzecz – kierować się wyczuciem. Rustykalna szafa w industrialnym salonie to połączenie, które nie ma szans na sukces.

Osoby, którym marzy się taka stylowa fuzja rozmaitych stylów, ale obawiają się, że końcowy rezultat będzie w złym guście, mogą skorzystać z pomocy specjalisty. Architekt wnętrz podpowie, jak zachowawczą koncepcję zmienić w zaskakującą, pełną klasy mozaikę, która nigdy się nie znudzi.

2019-10-03T10:35:04+02:0002.10.2018|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ