Domowa spiżarnia na przetwory i nie tylko

Problem z miejscem do przechowywania w kuchni jest dosyć powszechny. A jest na niego proste rozwiązanie – domowa spiżarnia. U wielu osób budzi ona skojarzenia z babciną piwniczką wypełnioną po brzegi słoikami. Tymczasem z powodzeniem można w niej trzymać także artykuły spożywcze oraz kuchenne sprzęty.

Korzyści płynące z posiadania domowej spiżarni

Domowa spiżarnia to rozwiązanie, które wraz z modą na otwartą kuchnię znacząco zyskało na popularności. Najmodniejsze obecnie kuchenne aranżacje coraz bardziej przypominają te salonowe. Taka spójność stylistyczna pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami wygląda bardzo elegancko, ale ma swoją cenę. Gdy goście zgromadzeni w salonie mogą obejrzeć wnętrze kuchni, powinien panować w niej nienaganny wręcz porządek.

Dzięki domowej spiżarni wszelkie sprzęty, które jak dotąd nie miały swojego stałego miejsca i znajdowały się na wierzchu, pozostaną ukryte przed wzrokiem domowników oraz odwiedzających ich osób.

Reasumując, domowa spiżarnia:

  • pozwala na gromadzenie zapasów,

  • odciąża kuchnię, przez co poprawie ulega jej estetyka i funkcjonalność,

  • sprzyja zachowaniu ładu i higienicznej czystości w kuchni,

  • umożliwia rezygnację z kilku modułów, dzięki czemu kuchnia stanie się bardziej przestronna.

Domowa spiżarnia – gdzie ją zaplanować?

Taki spożywczy składzik może powstać na strychu, w garażu, piwnicy lub przedsionku domu. Warunki panujące w danym miejscu będą determinowały jego funkcjonalność, a ściślej rzecz biorąc – co można będzie w nim przechowywać. Z kolei rodzaj składowanych w nim produktów będzie miał decydujący wpływ na rodzaj zastosowanej zabudowy.

Produkty przechowywane w takich chłodnych i zaciemnionych spiżarniach przez dłuższy czas pozostaną świeże. Nie będą jednak znajdować się pod ręką. W praktyce konieczność odbycia kilku takich wycieczek w poszukiwaniu potrzebnych artykułów wiele osób może ocenić jako mało wygodną.

W takiej sytuacji powinni oni poszukać miejsca na spiżarnię w bliskim sąsiedztwie kuchni lub w jej obrębie. Może to być nieustawna wnęka lub niewielki skrawek powierzchni kuchni wydzielony specjalnie na ten cel. Najlepiej, jeśli będzie to ustronny kąt – z dobrą wentylacją, oddalony od wszelkich źródeł ciepła.

Meble na wymiar do domowej spiżarni

Zasada jest prosta – im mniejsza jest domowa spiżarnia, tym lepiej muszą być dopasowane do niej meble. Podobnie jest w przypadku wnęk o nieregularnych kształtach, skosów w kuchniach na poddaszu, pod którymi często tworzone są tego typu składziki. A perfekcyjne dopasowanie są w stanie zagwarantować jedynie meble na wymiar.

projekt spiżarni schowanej za meblami kuchennymi

W takim magazynku można przechowywać mąkę, cukier, ryż, kaszę, makaron. Znajdzie się w nim miejsce na kuchenne przyprawy, soki oraz wodę mineralną, a nawet warzywa i owoce. Wszystko jest kwestią właściwego rozplanowania.

W domowej spiżarni można również składować rzadko używane sprzęty oraz akcesoria kuchenne. Zwolnią one miejsce na blatach i w szafkach, przez co domownicy zyskają łatwiejszy dostęp do innych znajdujących się tam przedmiotów.

wnętrze domowej spiżarni

Wysoka jednolita zabudowa sprawdzi się, gdy spiżarnia tworzona jest na planie kuchni. Jeżeli znajduje się ona we wnęce, można ją wypełnić otwartymi regałami, a następnie przesłonić drzwiami przesuwnymi.

W przypadku spiżarni znajdujących się poza kuchnią meble powinny być wykonane z materiałów mało podatnych na działanie wilgoci oraz niskich temperatur. W składzikach utworzonych na jej planie równie istotną rolę co solidność wykonania mebli odgrywa estetyka ich wykończenia.

Meble na wymiar pozwalają zorganizować spiżarnię w sposób pomysłowy i zróżnicowany, a jednocześnie z zachowaniem dopasowania do stylistyki panującej w kuchni. Można je wyposażyć w kosze cargo, wkłady na przybory kuchenne oraz wiele innych akcesoriów, które zwiększą komfort korzystania ze spiżarni.

2020-04-03T10:44:09+02:0003.04.2020|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ