Bauhaus wbrew powszechnej opinii jest czymś znacznie więcej, niż tylko wnętrzarskim stylem. Pojęcie to odnosi się zarówno do architektury, projektowania wnętrz, jak i szeroko rozumianego designu. Czym tak naprawdę jest Bauhaus oraz jakie są jego założenia?
Nurt Bauhaus wziął swój początek od szkoły projektowania funkcjonującej pod taką właśnie nazwą. Placówka rozpoczęła działalność w 1919 roku w Weimarze. Powstała ona z połączenia Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Rzemiosł Artystycznych.
Założycielem i pierwszym dyrektorem szkoły Bauhaus był niemiecki architekt modernistyczny Walter Gropius. Jego dzieło kontynuował Hannes Meyer, a po nim Mies van der Rohe. Gdy 1925 roku ze względów politycznych szkoła nie otrzymała dotacji, przeniesiono ją do Dessau, a następnie do Berlina. W 1933 r. naziści zamknęli ją na stałe.
Szkoła Bauhaus: rzemiosło, sztuka użytkowa, architektura
Wyjątkowość uczelni Bauhaus sprowadzała się do jej autorskiego programu nauczania. Nastawiony był on na zatarcie granicy pomiędzy sztuką a rzemiosłem.
Absolwenci tej szkoły byli architektami, inżynierami, a jednocześnie kreatorami. W czasie nauki w tej słynnej szkole musieli oni opanować wiele sztuk oraz rzemiosł, począwszy od malarstwa ściennego, przez rzeźbę, ceramikę, tkactwo, metalurgię, aż po projektowanie wnętrz i budynków.
Wszechstronny program nauczania wymagał znakomitej kadry kształcącej składającej się ze specjalistów z różnych dziedzin. W gronie wykładowców szkoły Bauhaus znajdował się m.in.: Wassily Kandinsky, Marcel Breuer, Paul Klee, Lyonel Feininger, Johannes Itten, László Moholy-Nagy.
Bauhaus: nurt, który zmienił myślenie o projektowaniu
Chociaż szkoła zamknęła swoje podwoje, jej idee przetrwały próbę czasu. To zasługa wykładowców, którzy po zamknięciu placówki wyemigrowali do Anglii, Francji, Rosji. Tworzyli oni dalej, popularyzując Bauhaus i jego świeże, modernistyczne podejście do funkcji, formy oraz materiałów.
Twórcy tego nurtu pragnęli, by architektura zyskała społeczny wymiar, a co za tym idzie – projekty budynków pod względem funkcjonalnym stanowiły odpowiedź na potrzeby ich użytkowników.
Wiele spośród zaprojektowanych przez nich budynków zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A to najlepsze potwierdzenie, jak dużą wartość mają one dla przyszłych pokoleń.
Do najsłynniejszych projektów architektonicznych Bauhausu należą:
gmach budynku szkoły w Weimarze i Dessau,
„domy mistrzów” w Dessau,
wzorcowy dom (Haus am Horn) w Weimarze,
restauracja Kornhaus w Dessau.
Meble zaprojektowane przez mistrzów Bauhaus zaliczane do klasyków designu:
fotel Wassily, krzesło Cesca i stoliki Laccio autorstwa Marcela Breuera,
krzesło Barcelona oraz Brno autorstwa Miesa van der Rohe.
Dorobek propagatorów tej idei na stałe wpisał się do kanonu wzornictwa. Co ciekawe, tworząc projekty mebli, stawiali oni na wysoką jakość w dobrej cenie. Pragnęli, by były one produkowane masowo, dostępne dla wszystkich. Obecnie jako klasyki mają one luksusową otoczkę i stanowią obiekt pożądania miłośników dobrego designu.
Wnętrza w stylu Bauhaus: co je wyróżnia?
Ten artystyczny nurt przedkłada potrzeby ponad luksusy. Wysoko punktuje on ergonomię, otwarte wnętrza z podziałem na strefy o odmiennej funkcjonalności.
Charakterystyczne dla Bauhausu jest zamiłowanie do światła i przestrzeni. Efekt ten osiągano poprzez projektowanie budynków z licznymi przeszkleniami oraz optymalizację przestrzeni poprzez bardzo racjonalne zarządzanie nią.
Projektanci wnętrza meblowali dosyć oszczędnie, ograniczając sprzęty do niezbędnego minimum. W ten sposób zwiększano wygodę korzystania z nich, tworzono wrażenie klarowności i ładu przestrzeni.
Znakiem rozpoznawczym mebli Bauhaus jest prosta, geometryczna forma nastawiona na wysoki komfort użytkowania. Produkowano je głównie ze skóry i chromowanej stali. Taki dobór materiałów sprawiał, że miały one wymaganą trwałość, a przy tym prezentowały się elegancko.
Bazę wystroju stanowiła biel, jasne odcienie szarości i beżu. Czasem wplatano do niej kolory z podstawowej gamy, czyli czerwień, żółć i błękit w formie pojedynczych akcentów.
Projekty wnętrz w stylu Bauhaus nie uwzględniały bibelotów. Zamiast nich rolę ozdób pełniły lustra i żywa zieleń. Walory dekoracyjne aranżacji podnoszono poprzez kontrastowe zestawianie połysku z matem, gładkich powierzchni z fakturami.
Naczelne hasła Bauhausu, czyli „forma wynika z funkcji” i „mniej znaczy więcej” najlepiej opisują jego założenia. Mimo upływu lat nie straciły nic ze swojej świeżości i aktualności. Nadal inspirują one kolejne pokolenia architektów i projektantów, którzy chętnie łączą ten styl z aktualnymi trendami.
Nie przepadasz za bogactwem zdobień we wnętrzach? Cenisz w nich wygodę i funkcjonalność? Styl Bauhaus ze swoją bezpretensjonalnością może być dobrym pomysłem na aranżację otaczającej Cię przestrzeni.
Masz ochotę poznać inne wnętrzarskie style? Polecamy Ci artykuł: „Wyjątkowe wnętrza w stylu boho”.