Bauhaus we wnętrzach, czyli ukłon w stronę prostoty i funkcjonalności

Bauhaus wbrew powszechnej opinii jest czymś znacznie więcej, niż tylko wnętrzarskim stylem. Pojęcie to odnosi się zarówno do architektury, projektowania wnętrz, jak i szeroko rozumianego designu. Czym tak naprawdę jest Bauhaus oraz jakie są jego założenia?

Nurt Bauhaus wziął swój początek od szkoły projektowania funkcjonującej pod taką właśnie nazwą. Placówka rozpoczęła działalność w 1919 roku w Weimarze. Powstała ona z połączenia Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Rzemiosł Artystycznych.

Założycielem i pierwszym dyrektorem szkoły Bauhaus był niemiecki architekt modernistyczny Walter Gropius. Jego dzieło kontynuował Hannes Meyer, a po nim Mies van der Rohe. Gdy 1925 roku ze względów politycznych szkoła nie otrzymała dotacji, przeniesiono ją do Dessau, a następnie do Berlina. W 1933 r. naziści zamknęli ją na stałe.

Szkoła Bauhaus: rzemiosło, sztuka użytkowa, architektura

Wyjątkowość uczelni Bauhaus sprowadzała się do jej autorskiego programu nauczania. Nastawiony był on na zatarcie granicy pomiędzy sztuką a rzemiosłem.

Absolwenci tej szkoły byli architektami, inżynierami, a jednocześnie kreatorami. W czasie nauki w tej słynnej szkole musieli oni opanować wiele sztuk oraz rzemiosł, począwszy od malarstwa ściennego, przez rzeźbę, ceramikę, tkactwo, metalurgię, aż po projektowanie wnętrz i budynków.

Wszechstronny program nauczania wymagał znakomitej kadry kształcącej składającej się ze specjalistów z różnych dziedzin. W gronie wykładowców szkoły Bauhaus znajdował się m.in.: Wassily Kandinsky, Marcel Breuer, Paul Klee, Lyonel Feininger, Johannes Itten, László Moholy-Nagy.

Bauhaus: nurt, który zmienił myślenie o projektowaniu

Chociaż szkoła zamknęła swoje podwoje, jej idee przetrwały próbę czasu. To zasługa wykładowców, którzy po zamknięciu placówki wyemigrowali do Anglii, Francji, Rosji. Tworzyli oni dalej, popularyzując Bauhaus i jego świeże, modernistyczne podejście do funkcji, formy oraz materiałów.

projektowane wnetrz bydgoszcz

Twórcy tego nurtu pragnęli, by architektura zyskała społeczny wymiar, a co za tym idzie – projekty budynków pod względem funkcjonalnym stanowiły odpowiedź na potrzeby ich użytkowników.

Wiele spośród zaprojektowanych przez nich budynków zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A to najlepsze potwierdzenie, jak dużą wartość mają one dla przyszłych pokoleń.

Do najsłynniejszych projektów architektonicznych Bauhausu należą:

  • gmach budynku szkoły w Weimarze i Dessau,

  • domy mistrzów” w Dessau,

  • wzorcowy dom (Haus am Horn) w Weimarze,

  • restauracja Kornhaus w Dessau.

Meble zaprojektowane przez mistrzów Bauhaus zaliczane do klasyków designu:

  • fotel Wassily, krzesło Cesca i stoliki Laccio autorstwa Marcela Breuera,

  • krzesło Barcelona oraz Brno autorstwa Miesa van der Rohe.

Dorobek propagatorów tej idei na stałe wpisał się do kanonu wzornictwa. Co ciekawe, tworząc projekty mebli, stawiali oni na wysoką jakość w dobrej cenie. Pragnęli, by były one produkowane masowo, dostępne dla wszystkich. Obecnie jako klasyki mają one luksusową otoczkę i stanowią obiekt pożądania miłośników dobrego designu.

Wnętrza w stylu Bauhaus: co je wyróżnia?

Ten artystyczny nurt przedkłada potrzeby ponad luksusy. Wysoko punktuje on ergonomię, otwarte wnętrza z podziałem na strefy o odmiennej funkcjonalności.

Charakterystyczne dla Bauhausu jest zamiłowanie do światła i przestrzeni. Efekt ten osiągano poprzez projektowanie budynków z licznymi przeszkleniami oraz optymalizację przestrzeni poprzez bardzo racjonalne zarządzanie nią.

Projektanci wnętrza meblowali dosyć oszczędnie, ograniczając sprzęty do niezbędnego minimum. W ten sposób zwiększano wygodę korzystania z nich, tworzono wrażenie klarowności i ładu przestrzeni.

projektowane wnetrz bydgoszcz

Znakiem rozpoznawczym mebli Bauhaus jest prosta, geometryczna forma nastawiona na wysoki komfort użytkowania. Produkowano je głównie ze skóry i chromowanej stali. Taki dobór materiałów sprawiał, że miały one wymaganą trwałość, a przy tym prezentowały się elegancko.

Bazę wystroju stanowiła biel, jasne odcienie szarości i beżu. Czasem wplatano do niej kolory z podstawowej gamy, czyli czerwień, żółć i błękit w formie pojedynczych akcentów.

projektowane wnetrz bydgoszcz

Projekty wnętrz w stylu Bauhaus nie uwzględniały bibelotów. Zamiast nich rolę ozdób pełniły lustra i żywa zieleń. Walory dekoracyjne aranżacji podnoszono poprzez kontrastowe zestawianie połysku z matem, gładkich powierzchni z fakturami.

Naczelne hasła Bauhausu, czyli „forma wynika z funkcji” i „mniej znaczy więcej” najlepiej opisują jego założenia. Mimo upływu lat nie straciły nic ze swojej świeżości i aktualności. Nadal inspirują one kolejne pokolenia architektów i projektantów, którzy chętnie łączą ten styl z aktualnymi trendami.

Nie przepadasz za bogactwem zdobień we wnętrzach? Cenisz w nich wygodę i funkcjonalność? Styl Bauhaus ze swoją bezpretensjonalnością może być dobrym pomysłem na aranżację otaczającej Cię przestrzeni.

Masz ochotę poznać inne wnętrzarskie style? Polecamy Ci artykuł: „Wyjątkowe wnętrza w stylu boho”.

2022-01-03T10:43:22+01:0003.01.2022|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ