Bajeczny pokój dla małej księżniczki

Hasło „mała księżniczka” u wielu osób budzi skojarzenia z cukierkowym, przesłodzonym różem zarezerwowanym dla świata lalek Barbie.

Takie bazujące na utartych schematach myślenie jest chyba największym problemem przy urządzaniu pokoi przeznaczonych dla małych dziewczynek. Kolejną przeszkodą jest nadmierna infantylizacja ich wystroju.

W jaki sposób tego typu kwestie rozwiązują architekci wnętrz? Po jakie rozwiązania sięgają, by tworzone przez nich wnętrza wpisywały się w potrzeby i preferencje dziecka przez ładnych parę lat?

Udany projekt pokoju dla małej księżniczki

Punktem wyjścia do wszelkich prac powinna być konsultacja z właścicielką pokoju dotycząca ulubionych kolorów i motywów.

To rodzice ponoszą ciężar związany z finansowaniem takiej metamorfozy, ale przeprowadzana jest ona z myślą o dziecku. Sztuka polega na znalezieniu kompromisu pomiędzy upodobaniami pociechy a aspektami praktycznymi.

Kolorystyka

Jeśli mała księżniczka życzy sobie pokoju w różu, można sięgnąć po subtelniejszy odcień, a dodatkowo odrobinę go „przygasić” np. kremem lub beżem.

Delikatne pastele są obecnie najchętniej wykorzystywane w tego typu aranżacjach. Powiększają optycznie wnętrza, wprowadzają do nich spokój oraz harmonię i co najważniejsze — dzieciaki wolniej z nich wyrastają.

Dla urozmaicenia mogą pojawić się w takim wystroju mocniejsze plamy koloru, jednak dominować powinny jasne, rozbielone odcienie. Barwy należy zestawiać ze sobą tak, by wnętrze było radosne, ale nie przypominało parku rozrywki.

Żeby pokój nie prezentował się zbyt nudno, dobrze jest przynajmniej jedną ze ścian pokryć tapetą z deseniem. Można w tym celu wykorzystać także obrazki, naklejki, niewielkie półeczki, na których znajdą się dziecięce zabawki. Czarna tablicowa ściana ozdobi wnętrze, a przy okazji będzie rozwijać kreatywność u dziecka.

Meble

Prawdziwym designerskim hitem w dziecięcych pokojach jest łóżko w kształcie domku wyprodukowane z drewna – bielonego lub zachowanego w naturalnym wybarwieniu.

Można zlecić wykonanie takiego mebla na wymiar. Jeśli chodzi o jego długość, warto myśleć perspektywicznie i zamówić większy rozmiar, niż ten, z którego aktualnie korzysta dziecko.

Łóżko o takiej konstrukcji stworzy zaciszny kącik dla księżniczki oraz ciekawie urozmaici przestrzeń jej pokoju. Na poprzecznej belce u szczytu posłania można rozciągnąć woal, zawiesić tiulowe pompony lub świetlną girlandę. Tego typu elementy wprowadzą do wnętrza trochę baśniowy klimat.

Musi znaleźć się w nim pakowna szafa, komoda oraz kilka otwartych półek. Ich wysokość należy dopasować do wzrostu dziecka, aby mogło sięgać po ułożone na nich przedmioty, a w ten sposób kształtować swoją samodzielność.

Mniejsza księżniczka będzie potrzebowała niewielkiego stolika i krzesełka do rysowania. Ta większa natomiast powinna mieć biurko oraz krzesło z regulacją wysokości. Nad biurkiem może pojawić się nadstawka lub półka na podręczne drobiazgi oraz cenne dla niej skarby.

Dodatki i dekoracje

W pokoju małej dziewczynki nie powinno zabraknąć choćby niewielkich rozmiarów dywanika, na którym będzie mogła się bawić. W sytuacji, gdy odwiedzą ją znajomi, przydadzą się miękkie siedziska lub pufy.

Bardzo praktyczna będzie drewniana skrzynia na zabawki lub książeczki. Nie tylko pozwoli ona na opanowanie chaosu, ale może posłużyć również za siedzisko. Zwłaszcza gdy zostanie ustawiona pod oknem i pokryta poduchami.

W poszukiwaniu inspiracji na pokój dla małej księżniczki zachęcamy do zapoznania się z naszymi projektami i realizacjami.

2019-12-12T16:36:48+01:0012.12.2019|
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI ZGADZAM SIĘ